Ruská realita. Průmysl strmě padá

Lednový průzkum HSBC v ruském průmyslu naznačil, že tamní výrobní sektor začal rok 2015 strmým poklesem, největším od roku 2009, kdy se svět zmítal ve finanční krizi.

Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru spadl v lednu na úroveň 47,6 ze 48,9 v prosinci loňského roku a posunul se tak hlouběji pod 50 bodů, hranici naznačující pokles aktivity.

Zástupce banky HSBC v Rusku Alex Morozov podotkl, že signály zpomalení podnikatelské aktivity začínají být jasné. Data ukazují opětovný pokles produkce, zatímco vstupní inflace vzrostla poté, co slabý rubl dramaticky prodražuje veškerý dovoz.

Ruská ekonomika podle vlády klesne letos o tři procenta

Ruská ekonomika tak zřejmě překročí i nevítaný scénář stagflace, kdy roste inflace, ale ekonomický produkt stagnuje či mírně klesá, a klesne ještě hlouběji. To by měl být signál pro centrální banku, aby s úrokovými sazbami hýbala opatrně a šla cestou dalšího uvolňování měnové politiky. Minulý pátek měnová autorita trhy překvapila, když snížila úrokové sazby o 2 procentní body na 15 %, neboť zjistila, že vysoké úrokové sazby mají na vývoj kurzu rublu jen malý dopad. Zdá se, že si centrální bankéři uvědomili, že je ekonomiku třeba podpořit nižšími sazbami, spíše než ji škrtit svou restriktivní politikou.

Ruská centrální banka sráží sazby a s nimi rubl

Newsletter