Ruské plynové kohouty se otevřou, Moskva a Kyjev dosáhly dohody

Ukrajina a Rusko se po tvrdých několikaměsíčních jednáních dohodly na zimních dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu. Plynové kohouty byly uzavřeny od letošního června z důvodu neschopnosti ukrajinského Naftogazu splácet účty. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger dohodu označil za možný „první záblesk“ naděje na cestě k řešení krize v ukrajinsko-ruských vztazích.

Smlouvu spolu s Oettingerem podepsali ministři energetiky obou zemí Jurij Prodan a Alexandr Novak. „Nemůže být lepšího konce mého mandátu,“ komentoval podpis dohody šéf Evropské komise José Barroso, který byl podpisu přítomen. Barroso ve funkci v pátek končí. Řekl, že dohody bylo dosaženo jak ohledně ukrajinského dluhu, tak i ohledně dočasné smlouvy o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu v zimním období. „Není důvodu, proč by Ukrajinci v zimě mrzli,“ poznamenal Barroso.

Podle Oettingera má dnes uzavřený kontrakt hodnotu 4,6 miliardy dolarů a stane se zárukou evropské energetické bezpečnosti v nadcházející zimě. Kyjev je s pomocí Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie schopen uhradit veškeré své účty, konstatoval německý eurokomisař.

V nejbližší době Ukrajina podle Oettingera zaplatí ruskému Gazpromu 1,6 miliardy dolarů, do konce roku bude z dluhu splaceno celkem 3,1 miliardy. Tranzit plynu přes ukrajinské území do Evropy bude zajištěn a veškeré dluhy budou splaceny, uvedl dále. Rusko poskytne Ukrajinu slevu 100 dolarů na každých tisíc krychlových metrů plynu, cena tak dosahuje částky 385 dolarů.

Šéf ruského Gazpromu podle médií prohlásil, že Moskva obnoví dodávky plynu na Ukrajinu do 48 hodin od zaplacení 1,45 miliardy dolarů jako první části dluhu Kyjeva a jako platby předem za surovinu do konce roku. Šéf Gazpromu Miller, který čtvrteční dohodu označil za kompromis, rovněž prozradil, že Ukrajina nevylučuje možnost zvýšení objemu nákupu plynu do konce roku nad čtyři miliardy kubíků domluvené v „zimním balíčku“. Ukrajinská strana prý v kuloárech jednání hovořila až o sedmi miliardách kubíků.

Newsletter