Rusko láká do své sféry vlivu, odpouští dluhy

Rusko odpustilo Uzbekistánu takřka celý dluh ve výši 890 milionů dolarů (19,5 miliardy Kč), Taškent bude muset z této částky zaplatit jen 25 milionů dolarů (556 milionů Kč). Příslušnou dohodu dnes podepsal uzbecký prezident Islam Karimov se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, který do Taškentu přicestoval na jednodenní návštěvu. 

Rusko chce s Uzbekistánem rozšířit nynější vztahy a také by uvítalo, kdyby se Taškent připojil ke vznikající Euroasijské hospodářské unii (EAHU). Součástí EAHU, která začne fungovat od 1. ledna 2015, je vedle Ruska i Bělorusko, Arménie a Kazachstán. Ještě letos se chce k unii připojit i Kyrgyzstán.

Zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov prohlásil, že odpis 865 milionů dolarů z uzbeckého dluhu umožní Rusku rozšířit prodej zbraní a vojenského vybavení do této středoasijské republiky. Putin v rozhovoru s novináři dále řekl, že se Moskva a Taškent rozhodly zahájit konzultace o zóně volného obchodu mezi Uzbekistánem a EAHU. 

„Chci zdůraznit, že to jsou jen konzultace,“ řekl podle serveru The Moscow Times Putin. Uzbekistán se prozatím příprav na vzniku EAHU stranil. 

Jednotný euroasijský trh se 180 miliony obyvatel má být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky. EAHU je založena na rusko-kazašsko-běloruské celní unii a jednotném trhu. Rusko jako iniciátor unie doufá, že následovat budou další postsovětské státy. 

Newsletter