Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Rusko podpoří významné banky, rozpustí v nich bilion rublů

Dolní komora ruského parlamentu dnes přijala návrh zákona o státní podpoře bankovního sektoru. Významné banky, které budou ohroženy západními sankcemi proti Rusku kvůli ukrajinské krizi a nynějšími otřesy na domácích finančních trzích, budou moci od státu dostat celkem až bilion rublů (378 miliard Kč). Sdělil to po hlasování Státní dumy ministr financí Anton Siluanov.     

Duma schválila návrh ve zrychleném řízení ve všech třech čteních. Zákon musí ještě odhlasovat horní komora parlamentu a podepsat prezident Vladimir Putin.     

RUSKÁ KRIZE na Roklen24 

Ruský bankovní sektor trpí západními sankcemi, které velkým bankám omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, čímž jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopává i směřování ekonomiky do recese a nynější prudký propad rublu. Ten dnes podpořilo Siluanovo potvrzení prodeje deviz ze strany ministerstva na trhu. Očekává, že prodeje dolarů přijdou také ze strany ruských exportérů v souvislosti blížícího se konce daňového období, kdy musí domácí vývozci směnit své zahraniční zisky na rubly.  

JPMorgan: Rubl i ropa jsou v ceně ruských akcií, přijde růst  

Rubl od začátku letošního roku ztratil zhruba polovinu své hodnoty a v prvních dvou dnech týdne oslabil až o 20 procent. Aktuálně se jeho kurz stabilizoval kolem 60 rublů za dolar.

Siluanov podle agentury Reuters uvedl, že banky mohou začít dostávat dodatečný kapitál od státu už počátkem příštího roku. Které banky budou moci získat podporu, se určí podle významu, který mají pro ekonomiku, dodal ministr. Vláda už letos poskytla dodatečný kapitál několika velkým bankám v čele s VTB.     

Ruská centrální banka již tento týden v rámci opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů na ochranu před pádem rublu zmírnila bankovní regulaci. Zejména umožnila komerčním bankám nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich finanční situace způsobily protiruské sankce.  

Bělorusko zdaní nákup deviz 30 procenty, za export žádá dolary

Newsletter