Rusko posílá pomoc na Ukrajinu. Roste strach ze záminky pro válku

Evropské trhy posílily na údajném zklidnění napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, Wall Street je následuje mírným růstem. Některé střípky mozaiky informační války ale nasvědčují tomu, že vše může brzy být jinak.

Ruský prezident Vladimír Putin překvapil sdělením pro šéfa Evropské komise Jose Manuela Barrosa: Rusko koordinuje s regionálním Červeným křížem humanitární pomoc pro východní oblasti Ukrajiny. „Ruská strana ve spolupráci s Výborem červeného kříže vysílá konvoj s pomocí na Ukrajinu,“ stojí v prohlášení Kremlu.

Šlo by o chvályhodnou zprávu, pokud by ve stejnou chvíli neprořízla světové agentury zpráva jiná. Podle mluvčího ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Lysenka je u ukrajinských hranic soustředěno 45 tisíc ruských vojáků a výrazně posílena byla bojová technika. Ukrajinská strana tvrdí, že v blízkosti hranic s Ukrajinou je připraveno 160 tanků, 1360 obrněných transportérů, 390 děl a raketometů, 192 bojových letounů a 137 útočných vrtulníků a rozmístěno je údajně kolem 150 raketových systémů Grad.  Je-li to tak, jde o významné navýšení ruských bojových sil u hranic s Ukrajinou v situaci, kdy Rusko hovoří o stahování či přímo stažení svých vojsk z oblasti.

Barroso v rozhovoru s Putinem vyjádřil obavu o humanitární dopady konfliktu, ještě důrazněji ale žádal o respektování mezinárodního práva a varoval před „jakoukoli jednostrannou vojenskou akcí, byť pod rouškou humanitární akce“.

Pozdě v noci agentury přinesly zprávu, že z Moskevské oblasti vyjela kolona 280 nákladních automobilů s dvěma tisíc tun humanitárního nákladu pro východní Ukrajinu. Konvoj vypravilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Nákladní automobily vezou potraviny, léky a zdravotnické potřeby a mobilní elektrické generátory, uvedla agentura ITAR-TASS.

Šéf NATO: Rusové budují záminku pro útok

Ostřejší byl šéf Severoatlantické aliance (NATO) Anders Fogh Rasmussen. „Rusové si připravují záminku pro nelegální vojenský zásah na Ukrajině,“ řekl. Barroso telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Uskutečnil se také rozhovor mezi Porošenkem a americkým prezidentem Obamou. Ukrajina získala s humanitární pomocí Červeného kříže a Ruska podporu Spojených států. Ukrajina po humanitární pomoci volá. Luhansk je bez elektřiny i jakéhokoli vnějšího spojení a dle zpravodajských agentur ve městě zůstává kolem čtvrt milionu lidí proti obvyklému půl milionu. Nejsou potraviny, léky, nefunguje doprava.

Ukrajinský prezident Porošenko při hovoru s Obamou upozornil, že ukrajinské území je opakovaně ostřelováno z ruské strany.

Podle posledních informací bylo dojednáno, že konvoj s humanitární pomocí může vstoupit na ukrajinské území pouze za jasně vymezených podmínek a po předchozí oficiální žádosti Ukrajiny o takovou akci. Podrobný seznam položek pomoci musí Ukrajina předem schválit a přeprava konvoje musí podléhat výlučně OSN a Červený kříž po předem stanovené trase s tím, že absolutně vyloučen je jakýkoli vojenský doprovod konvoje. 

Newsletter