Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Rusko si posvítí na kryptoměny. Návrh zákona je na světě

Ruský návrh na regulaci kryptoměn a ICO (Initial Coin Offering) je připraven. Dokument byl vytvořen centrální bankou ve spolupráci s ministerstvem financí. Regulátoři sdělili některé detaily ohledně návrhu, včetně toho, jaké daně budou uvaleny na aktivitu těžařů.

Přednesen ruský návrh o kryptoměnách

Ruské ministerstvo financí společně s centrální bankou prezentovalo ve čtvrtek 28. prosince 2017 návrh na regulaci kryptoměn a ICOs na schůzi ministerstva financí. Očekává se, že dokument bude přijat zhruba v březnu, uvádí předseda komise finančních trhů Státní dumy Anatolij Aksakov. Prezident Vladimir Putin již posvětil regulatorní rámec jak pro kryptoměny, tak pro ICOs, aby vše bylo dokončeno do začátku července.

První místopředsedkyně centrální banky Olga Skorobogatova na schůzi řekla, že banka „neuvažuje a nebude uvažovat o kryptoměnách jako o prostředku pro úhradu nebo pro platbu“, informovala ruská agentura Tass. Ministerstvo financí pak navrhlo definovat kryptoměny jako „jiný majetek“. Náměstek ministra financí Alexej Mojseev vysvětlil, že podle této definice si občan může koupit kryptoměnu a vyměnit ji za jiný majetek, včetně ICO tokenů.

Nulová podpora pro kryptorubl

Co se týče ruské národní kryptoměny s názvem kryptorubl, ministerstvo financí i centrální banka se vyjádřily negativně ohledně vytvoření a vydání jakékoli národní digitální měny. Mojseev k tomu dodal, že ministerstvo financí nevidí žádnou potřebu pro vytvoření podobného instrumentu.

Skorobogatova s tímto vyjádřením souhlasila. Podle ní si centrální banka nemyslí, že by se z pohledu národní makroekonomiky jednalo o vhodný krok. Na druhou stranu ale přiznala, že banka zvažuje možné uvedení nadnárodní digitální měny v rámci BRICS nebo Euroasijské ekonomické unie (EAEC). Předsedkyně centrální banky totiž věří, že vydání společné kryptoměny pro více zemí je velmi slibné, o dost více než jen v rámci jednoho státu, uvedla ruská televize.

Skorobogatová řekla: „Účastníci různých ekonomických událostí, kterých se obvykle účastním…Všichni se shodli, že vydání virtuální měny není toliko potřeba v rámci jednoho státu. Má smysl o tom diskutovat na úrovni několika států, jako je BRICS nebo EAEC. Má smysl nastavit jednu měnu pro všechny platby.“

Regulování ICOs

Jak server Bitcoin.com nedávno zveřejnil, návrh sice zohledňuje ICOs, ale vrhá na něj i restrikce. Ti, kteří nejsou kvalifikovanými investory, budou moci nakoupit tokeny určitého typu za částku, která nepřesáhne 50 000 rublů (zhruba 870 dolarů). Ministerstvo také navrhlo omezit maximální částku prostředků získaných z ICO na 1 miliardu rublů (17,4 milionu dolarů).

Co se týče tohoto omezení, prezident Ruské asociace kryptoměn a blockchainu (RABIC) Jurij Pripačkin tvrdí, že získávání financí pomocí ICO by nemělo být omezováno, neboť může přilákat neomezené množství cizích investic do ruských projektů.

Zdanění těžby

Prezentovaný návrh také obsahuje definici těžení a to, jak bude zdaněno. Mojseev reportérům řekl, že jednotliví podnikatelé a právnické osoby se mohou zapojit do těžebních aktivit, ale také dodal: „Ministerstvo financí Ruské federace očekává zavedení těžební daně, a to analogicky podle zdanění podnikatelských aktivit.“ Náměstek konkrétně uvedl, že se bude uplatňovat současná daňová legislativa a že Federální daňová služba rozhodne, jestli bude existovat hranice pro toto zdanění.

Newsletter