Ruský plyn jen za rubly? Kurzová intervence skrze Západ

Zdroj: Depositphotos

Ruský plyn bude pro nepřátelské země jen za rubly. Dnes tento plán oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Podstatou opatření je kurzová intervence skrze Západ, která navíc přispěje k obnově devizových rezerv.

Dodávky ruského plynu by se neměly zastavit. Změna se bude týkat jejich zúčtování. Ruská vláda a centrální banka mají dle Putinových slov týden, aby určily způsoby přechodu plateb denominovaných v cizích měnách na rubly.

Západ rubly aktuálně – logicky – nedrží. Změna zúčtovací měny by proto znamenala dodatečnou poptávku po ruské měně. Výsledkem by byla stabilizace kurzu rublu směrem k jeho silnějším hodnotám. Rusko by navíc získalo devizové rezervy, stejně jako kdyby pokračovalo v prodeji plynu za eura nebo dolary.

Dalším efektem by byla nutnost udržení ruské centrální banky v „západním“ finančním systému. Bez toho by novým opatřením zasažené země nakupující plyn od Ruska neměly přístup k požadovaným rublům. Možností je i nákup ruské měny u finančních institucí neuplatňujících sankce. Šlo by například o instituce z Číny nebo Indie.

Reakcí rublu na chystané opatření je zpevnění proti dolaru. Podle dat agentury Bloomberg ruská měna proti americké posiluje o více než šest procent.

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Newsletter