Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Ruský plyn jen za rubly? Kurzová intervence skrze Západ

Zdroj: Depositphotos

Ruský plyn bude pro nepřátelské země jen za rubly. Dnes tento plán oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Podstatou opatření je kurzová intervence skrze Západ, která navíc přispěje k obnově devizových rezerv.

Dodávky ruského plynu by se neměly zastavit. Změna se bude týkat jejich zúčtování. Ruská vláda a centrální banka mají dle Putinových slov týden, aby určily způsoby přechodu plateb denominovaných v cizích měnách na rubly.

Západ rubly aktuálně – logicky – nedrží. Změna zúčtovací měny by proto znamenala dodatečnou poptávku po ruské měně. Výsledkem by byla stabilizace kurzu rublu směrem k jeho silnějším hodnotám. Rusko by navíc získalo devizové rezervy, stejně jako kdyby pokračovalo v prodeji plynu za eura nebo dolary.

Dalším efektem by byla nutnost udržení ruské centrální banky v „západním“ finančním systému. Bez toho by novým opatřením zasažené země nakupující plyn od Ruska neměly přístup k požadovaným rublům. Možností je i nákup ruské měny u finančních institucí neuplatňujících sankce. Šlo by například o instituce z Číny nebo Indie.

Reakcí rublu na chystané opatření je zpevnění proti dolaru. Podle dat agentury Bloomberg ruská měna proti americké posiluje o více než šest procent.

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Newsletter