Rusnok (ČNB): Trh je klidný. Zásah není potřeba, i tak je stále ve hře. Kdy?

Sazby zůstaly beze změny. Potřeba jejich úpravy zatím není aktuální, i tak je ale za určitých podmínek stále ve hře, řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok během tiskové konference. Jeho proslov se nesl spíše v „holubičím“ sentimentu, což se projevilo v oslabení koruny až nad 26,84 za euro.

Guvernér Rusnok na tiskové konferenci nejprve uvedl, že bankovní rada se jednomyslně shodla na ponechání sazeb na stávajících úrovních. Ukončení kurzového závazku pak bylo dle šéfa centrální banky prvním krokem k postupnému návratu celkových měnových podmínek k normálu.

Co se týče úrokových sazeb, jejich výše bude podmíněna vývojem všech klíčových makroekonomických veličin včetně kurzu, u kterého je banka připravena vyhlazovat možné nadměrné výkyvy prostřednictvím příslušných nástrojů. V souladu s prognózou je ale stále konzistentní nárůst úroků ve třetím kvartále 2017 a poté v průběhu příštího roku. Tempo samotného navyšování však bude zpomaleno pokračujícím trváním programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky.

V souvislosti se sazbami přišla řeč i na hledání nové rovnováhy kurzu koruny v režimu řízeného floatingu. Podle guvernéra ČNB stále platí, že tento proces bude pravděpodobně trvat týdny až měsíce, případně i čtvrtletí. Pokud by však kurz pokračoval ve velmi mírném, případně žádné, posilování od kurzového závazku (27,00 za euro), logicky by vznikla potřeba odpoutání úrokových sazeb od nulových úrovní. Bankovní rada o tomto kroku diskutovala, ovšem vyhodnotila ho tak, že rozhodně není aktuální a rozhodně ho není potřeba dnes učinit.

Všeobecně podle Rusnoka platí, že návrat měnové politiky k normálu se týká nejen ukončení kurzového závazku, ale rovněž i návratu k sazbám vyšším, než jsou ty na nule.

ČNB brzy zvýší sazby. Sázky na to jsou nejvyšší od roku 2013

Inflace a změna prognózy

Inflace by letos měla setrvat v horní polovině tolerančního pásma 2% cíle ČNB, k němuž by se měla vrátit počátkem příštího roku. V horizontu měnové politiky se pak tempo růstu cen bude nacházet v těsnosti inflačního cíle.

Rizika prognózy inflace vyhodnotila ČNB jako mírně proinflační. Nejistotou zůstává hlavně vývoj měnového kurzu, a to jeho kolísání oběma směry a „překoupenost“ trhu. Mezi ostatní pak patří charakter a setrvačnost aktuálních inflačních tlaků, dále pak domácí i zahraniční politika.

V tomto ohledu je potřeba říci, obzvláště z hlediska aktuálního politického dění, že česká ekonomika je vůči politickým rizikům, v tomto případě spíše nejistotě, což je dle Rusnoka mnohem lépe odpovídající výraz, dostatečné odolná.

Aktuální makroekonomická prognóza je pak následovná:

  • Odhad růstu HDP v 2018 setrvává na 2,8 %
  • Odhad HDP pro 2017 byl zvýšen z 2,8 % na 2,9 %
  • Výhled inflace pro 3Q 2018 byl osekán z 2,1 % na 2 %

Zrychlení tempa růstu HDP se letos podle Rusnoka projeví v dalším tlaku na trh práce, obzvláště pak co se týče výše mezd.

V závěru pak guvernér dodal, že banka na devizovém trhu v tuto chvíli není přítomna.

Newsletter