Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Rusové jsou o krok napřed. Nabízí „kryptoburger“

Ruská vláda povoluje otěže svého přístupu k používání kryptoměn a americký fastfoodový řetězec Burger King se rozhodl této příležitosti využít. Na ruských pobočkách tak teď můžete platit zcela novou kryptoměnou, která se jmenuje WhopperCoin. Zákazníci za ni mohou nejen nakupovat burgery, stejně tak je možné na ní i vydělat. Informovala o tom televize CNBC.

Burger King se vrhl na trh s kryptoměnami, a to s vlastní digitální měnou. S každým zakoupením známého hamburgeru Whopper dostanou zákazníci tzv. WhopperCoiny, které si mohou uložit do své digitální peněženky.

Transakce WhopperCoinů pak budou zaznamenávány na platformě Waves, která je označována za druh otevřeného blockchainu. Na tiskové konferenci, která se konala minulý pátek, uvedli představitelé Waves, že tokeny budou získávány pouze za zakoupení Whopperu. Jakmile zákazník nasbírá jejich určité množství, bude smět pomocí nich koupit i jiné hamburgery než Whopper v rámci celého řetězce. V přepočtu za každých 30 haléřů, které zákazníci Burger Kingu utratí za zmiňovaný produkt, obdrží jeden WhopperCoin. Jakmile dosáhnou počtu 1700 kusů, získají jeden Whopper zdarma. Whoppercoiny ale budou moci vedle toho i převádět, případně obchodovat online stejně jako jiné kryptoměny.

„Whopper už není jen burger, který lidé v 90 zemích rádi jedí, je to i investiční nástroj,“ uvedl mluvčí Burger King Russia Ivan Šestov. „Podle předpovědi bude hodnota kryptoměny exponenciálně růst. Konzumace Whopperů je tedy teď i strategie pro finanční prosperitu,“ dodal.

Návštěva Kryptohradu: Jak se žije v domě bitcoinových milionářů?

Zajímavostí v tomto směru je, že ještě nedávno se ruské úřady vrhly na silnou kritiku uživatelů kryptoměn, přičemž nejvíce to „schytal“ především bitcoin. Některé zprávy hovořily i o tom, že podle navrhované legislativy by se mohli jeho uživatelé dostat dokonce do vězení. Ruský vicepremiér Igor Šuvalov ale od té doby obrátil. V rozhovoru s ruskou RBC řekl, že digitální měny podporuje, přičemž do budoucna je potřeba posílit jejich existenci.

Jak bitcoin dobývá svět: Nejznámější kryptoměna v grafech

Restaurační řetězec Burger King plánuje aplikaci určenou pro WhopperCoin uvést na App Store a Google Play v září. Jeho plán tak poměrně jasně koresponduje s posledním vzestupem oblíbenosti kryptoměn. Minulý týden jsme například informovali o plánovaném spuštění estonské kryptoměny estcoin. Ve Venezuele se zase z důvodu  hyperinflace lidé obracejí právě na bitcoin. 

Newsletter