Rusové prý připraveni zaútočit na Ukrajinu. Americké akcie propadly

Výrazný propad utrpěly v úterý americké akciové indexy bez ohledu na další silná data, která vyslala americká ekonomika v podobě objednávek továren i sektoru služeb. Spouštěčem poklesu se stala vyjádření polských činitelů, následně rozšířená médii, podle kterých jsou ruská vojska připravena k zahájení útoku na Ukrajinu na hranici obou zemí.

USA: Tovární objednávky v červnu rostly o 1,1 % po 0,6% poklesu v květnu

Největší zrychlení za 8,5 roku. Sektor služeb v USA roste nad očekávání

Výsledek: Po 0,2% růstu pražské burzy a 0,4% zisku německého indexu DAX či francouzského CAC ovládl Wall Street výprodej, ve kterém se, jak komentují analytici, po původu a pravdivosti zprávy už ani nepátrá. S&P 500 odepsal 0,97 procenta, DJIA klesl o 0,84 %, Nasdaq odevzdal 0,71 procenta.

Zisky v západní Evropě i Praze uhájeny. Zabraly firemní výsledky i lepší data

Podle čerstvé oficiální zprávy ruská vojska oznámila nové rozsáhlé manévry u hranic s Ukrajinou ve chvíli, kdy se ukrajinské armádě daří vytláčet proruské separatisty z dalších a dalších oblastí východní Ukrajiny. Nasazeno je dle zdrojů Reuters přes sto bojových letounů včetně stíhaček a bombardérů včetně Su-24, Su-27 a MiG-31. Testovány mají být také naváděné střely v rámci „koordinace leteckých sil s pozemní obranou“.

Rusko se dostalo do konfliktu s NATO a obecně Západem v březnu, kdy ve spojení s ukrajinským konfliktem aktivovalo svá vojska v oblastech při hranicích s Ukrajinou. V květnu Moskva prohlásila, že svá vojska stáhla (nejprve jejich přítomnost u západní hranice popírala), Philip Breedlove z NATO ale zemi obvinil ze lži a ponechávání u hranice kolem 12 tisíc vojáků a zásoby zbraní.

Ukrajinská armáda dosahuje v posledních dnech pokroku v boji se separatisty, naposledy obsadila klíčový železniční uzel u Doněcka. Mluvčí ukrajinské obrany Lysenko potvrdil za posledních 24 hodin smrt pěti ukrajinských vojáků a zranění 15, Spojené národy hovoří o 1100 mrtvých v ukrajinském konfliktu od dubna tohoto roku do konce července. Pokračuje také informační váka. Podle ruských pohraničníků v noci překročilo hranice do Ruska 438 ukrajinských vojáků a budou žádat o azyl v zemi. Podle Lysenka k překročení hranic došlo, ale v rámci nutné obrany při sevření ruskou hranicí na straně jedné a pozicemi proruských separatistů na Ukrajině na straně druhé.

Na Wall Street pod tlakem těchto zpráv došlo k prolomení některých technických limitů, DJIA odepsal 199 bodů a S&P 500 poklesl pod pondělní intradenní dno 1921,20 bodu. Z firemních zpráv akcie diskontního řetězce Target oslabily po zhoršení výhledu zisku, Halliburton a Chesapeake Energy klesaly spolu s energiemi, akcie Coach posílily po po silném reportu tržeb. V rámci DJIA indexu ztráty blue chips vedl Intel. Na NYSE na jednu rostoucí akcii dnes připadaly více jak dvě klesající. Futures na ropu se na trhu NYMEX dostaly na půlroční dno, kleslo zlato. Dolar posílil proti koši globálních měn, výnos na 10letém americkém dluhopisu je stabilní.

Koruna padá na 5leté minimum k euru, kurz 28,00 se rychle blíží

Newsletter