Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Růst akcií o 14 % čeká Citi. Věří Evropě, méně emerging markets

Potenciál k růstu předpovídá světovému akciovému trhu investiční banka Citigroup ve své dnešní krátké zprávě. Věří v oživování ekonomiky, které podpoří hospodářské výsledky firem. Konkrétně Citi predikuje světovému korporátnímu trhu nárůst zisků na akcii (EPS) o 8 až 10 % v horizontu letošního a příštího roku, a následný pozitivní dopad do růstu tržních cen akcií.

Do konce roku 2015 by globální akciový trh měl posílit o 14 % nad současnou úroveň, uvádí Citi v novém výhledu. Z jednotlivých trhů věří především evropskému (vyjma Velké Británie), u něhož zvyšuje doporučení na „overweight“. Stejné hodnocení si v očích analytiků Citi zachovává japonský akciový trh, zatímco trh USA si nepolepšil a zůstává mu nálepka „underweight“, tedy potenciál zůstat výkonnostně za trhem. Zhoršení doporučení padlo na region emerging markets, u něhož Citi v důsledku posilujícího dolaru a s ním souvisejícího částečného odlivu prostředků z aktiv vnímaných jako rizikové snížila hodnocení na „neutral“.

Jako riziko pro světovou ekonomiku, potažmo růst akciového trhu Citi vnímá chystané utahování měnové politiky Fedu cestou zvyšování sazeb. Negativní efekt měnové restrikce v USA ale mají do určité míry tlumit kroky Evropské centrální banky i Bank of Japan v opačném směru.

Co do jednotlivých sektorů, situace silného dolaru nepřeje energetickému sektoru, jehož hodnocení Citi snižuje na „underweight“, zatímco průmyslový sektor si pohoršil na „neutral“. Lépe než trh (tedy „overweight“) si podle analytiků povedou tituly ve zdravotnictví, vnímané jako defenzivní (pravděpodobně i s ohledem na nervozitu z výskytu eboly). Lépe hodnotí i sektor telekomunikací, nově s doporučením „neutral“. Investujete „procyklicky“ a nadvažujte sektor IT a financí, radí Citi.

Newsletter