Růst amerického maloobchodu se v dubnu téměř zastavil. Zimu vytěžil březen

(Aktualizováno 15:04) Po silném březnu přišel nečekaně slabý duben. Tržby amerických maloobchodníků stouply meziměsíčně o pouze 0,1 % při očekávaném zpomalení dynamiky na 0,4 % z revidovaných +1,5 % za březen. Původní údaj za třetí měsíc roku hovořil o 1,1% růstu. Po vyloučení prodejů aut tržby v dubnu stagnovaly. Futures na americké akciové indexy po statistice umazaly zisky.

Takzvané jádrové maloobchodní tržby, které očišťují prodeje aut, paliv a stavební materiály, vykázaly 0,2% pokles. Chápány jsou jako lepší odhad trendu maloobchodní tržeb, které tvoří zhruba třetinu celkových výdajů amerického spotřebitele. V uplynulých 12 měsících tempo růstu maloobchodu dosáhlo 4 procent, což jsou zhruba dvě třetiny historického průměru.

Silná březnová revize maloobchodu vzhůru odráží především odloženou poptávku po krutém počasí letošní americké zimy. Měsíční statistika tak byla nejsilnější od března roku 2010. Podporou pak byla tvorba nových pracovních míst a pokračující (i když ne bez obtíží) růst cen domů.

Tvorba nových míst v americké ekonomice v dubnu dosáhla 288 tisíc, nejsilnějšího nárůstu za dva roky. Míra nezaměstnanosti klesla k 6,3 %, nejnižší úrovni od září roku 2008. Ceny domů ve dvacítce klíčových amerických metropolí za únor vykázaly 12,9% meziroční růst po 13,2% růstu v lednu, vyplývá z dat S&P/Case-Shiller. I když dubnová měsíční statistika je vlažná, některé maloobchodní řetězce (Gap či Cato) potvrzují svými tržbami rostoucí výdaje domácností. 

Opatrná nicméně zůstává šéfka Fedu Janet Yellenová. V minulém týdnu v Kongresu uvedla, že jak nezaměstnanost tak inflace zůstávají daleko od cíle Fedu a americká ekonomika i pět let po konci recese vyžaduje silnou podporu.

Newsletter