Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Růst české ekonomiky ve 3Q potvrzen

Česká ekonomika ve 3Q stoupla meziročně o 2,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Vyplývá to z dnešních zpřesněných odhadů Českého statistického úřadu. Statistici tak dnes potvrdili údaje z konce listopadu.     

„Dílčí zpřesnění oproti předchozímu odhadu v oblasti daní na produkty a v sektoru vládních institucí měla na úhrny pouze nepatrný dopad. Nezměnil se ani odhad klíčových složek poptávky, které měly na meziroční i mezičtvrtletní zvýšení výkonnosti tuzemské ekonomiky pozitivní vliv,“ uvedli statistici.     

Výdaje na konečnou spotřebu domácností meziročně vzrostly ve třetím čtvrtletí o 1,5 procenta, tvorba hrubého fixního kapitálu byla vyšší o 3,9 procenta.     

Z rostoucí domácí i zahraniční poptávky těžila podle ČSÚ většina odvětví, zejména zpracovatelský průmysl, stavebnictví, informační a komunikační činnosti a profesní a administrativní činnosti. Celková hrubá přidaná hodnota vzrostla o 2,8 procenta a data potvrdila, že celková zaměstnanost byla meziročně vyšší o 0,5 procenta. 

Newsletter