Na zahraničních trzích pozorujeme lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje pod 25,55 za euro.

Růst čínské ekonomiky zpomalí na 7 procent, čeká Peking

Tempo růstu čínské ekonomiky by v příštím roce mělo zpomalit na zhruba sedm procent ze 7,3 procenta očekávaných v letošním roce. Předpovědělo to čínské Státní informační centrum ve zprávě, kterou zveřejnil oficiální list China Securities Journal.

Ke zpomalení hospodářského růstu v Číně by podle zprávy měla přispět slabost světové ekonomiky. „Růst světové ekonomiky by v roce 2015 mohl mírně oživit, plné oživení ze slabosti registrované od globální finanční krize však bude obtížné,“ uvedlo Státní informační centrum. „Hospodářský růst naší země tak bude postupně zpomalovat, v roce 2015 se očekává růst kolem sedmi procent,“ dodalo.

Hrubý domácí produkt Číny se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 7,3 procenta, což představuje nejslabší tempo za více než pět let. Peking se nyní snaží omezit závislost ekonomiky na investicích a zahraničním obchodu a podporovat hospodářský růst založený na domácí spotřebě.

Čínská ekonomika zpomalí pod tlakem realit

Čína je druhou největší ekonomikou na světě po Spojených státech. Slabší růst v Číně by mohl mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží.

Peking v prosinci zvýšil zpětně odhad velikosti své ekonomiky dosažené v roce 2013 o 3,4 procenta na 58,8 bilionu juanů. Tamní centrální banka tento měsíc předpověděla, že růst tamní ekonomiky by mohl příští rok dále zpomalit na 7,1 procenta, přičemž zátěží bude slabý realitní sektor.

Mobius: Akciová rally v Číně se teprve rozjíždí

Newsletter