Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Růst dolaru nekončí, těží z toho hedgeové fondy

Investoři posouvají americký dolar na nová maxima, zatímco se trhy přizpůsobují odlišnému výhledu hlavních světových ekonomik a vyhlídkám na zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Rally na dolaru podtrhuje kontrastní měnovou politiku na obou stranách Atlantiku. Od Evropské centrální banky se v brzké době nečeká nic jiného než pokračující uvolněná měnová politika v boji proti deflaci, zatímco Fed začíná pomalu uvažovat o zvyšování svých hlavních úrokových sazeb.

Zatímco šesti procentní nárůst indexu dolaru od začátku července byl do značné míry důsledkem uvolněné měnové politiky ze strany ECB, tento týden má dolar vyvodit svojí sílu z vývoje v USA. Úterní nárůst přišel poté, co regionální Fed v San Franciscu zveřejnil výzkum naznačující, že trhy podhodnocují tempo, ve kterém by mohlo dojít ke zvýšení úrokových sazeb. Dolar se dostává na svá šestiletá maxima 106,44 vůči japonskému jenu. Vůči euru americká měna obchoduje 1,2925 dolarů za euro a dostává se tak na svá 14 měsíční maxima.

Měny rozvojových trhů, které jsou obzvláště citlivé na vývoj úrokových sazeb v USA klesly v tomto týdnu. Turecká lira, jihoafrický rand a mexické peso patří mezi ty, jež zažily nejhorší pokles. Česká koruna nadále klesá a obchoduje se na úrovni 21,44 koruny za dolar. Vůči euru se koruna obchoduje u hladiny 27,72.

Investoři pokračují v budování svých pozic vůči euru a jenu na trzích s futures. Sází tak na to, že jak ECB tak i Bank of Japan by mohla v dohledné době zvýšit svůj stimulus. Tržní očekávání naznačují, že ECB bude nadále uvolňovat svoji politiku v nadcházejících měsících, z důvodu pokračujícího poklesu inflace a stagnující ekonomiky.

ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv

Mezitím nejistota ohledně skotského hlasování o nezávislosti a načasování prvního zvyšování sazeb britskou centrální bankou Bank of England zasáhla britskou libru, jenž utrpěla v pondělí největší jednodenní pokles za více než rok.  Libra se momentálně pohybuje na úrovni 1,6118 dolarů za libru a 1,2469 eur za libru.

Armageddon pro libru i trhy? Skotsko

Hedge fondy, které vsadily na dolar a rostoucí úrokovou míru v USA na začátku roku 2014, byly frustrovány holubičím postojem Fedu, ekonomickými efekty letošní hořké zimy v USA a nečekanou odolností eura.

Rally z posledních měsíců nabízí úlevu pro některé z největších světových hedgeových fondů. Manažeři makro hedgeových fondů, včetně Paula Tudora Jonese a Rob Citroneho, jsou ke dnešnímu dni stále v červených číslech, ale jejich pozice se výrazně zlepšila s růstem dolaru. Hedge fondový index Eurekahedge Index vzrostl na poslední měsíc o 1,07 procenta.

Newsletter