Růst domácích spotřebitelských cen v květnu zrychlil

(Rozšířeno 9:35) Tuzemské spotřebitelské ceny vzrostly v květnu o desetinu procenta proti dubnu, o 0,4 procenta pak meziročně. Za tlakem na růst cen stojí v oblasti potravin a nápojů zejména alkohol. Proti dubnu zdražily lihoviny o 2,7 %, pivo o 2,5 %, vzrostly také ceny vína. Rostly ceny chleba a pečiva a dalších základních potravin. Růst cen zaznamenaly také léky, o 0,6 % vzrostly ceny pohonných hmot.

Opačným směrem tlačilo ceny potravin ovoce, mlékárenské zboží i nealkoholické nápoje. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 %, zatímco ceny služeb o 0,1 % klesly.

Meziroční tempo růstu spotřebitelské inflace znamená zrychlení o 0,3 % proti dubnovým +0,1 procenta. I zde růst vedou ceny alkoholu, u vína téměř o 6 procent. Z potravin dvouciferně meziročně zdražily mléko, sýry, jogurty.

Pokračuje pokles cen telekomunikačních služeb, i když 4,8% tempo je pomalejší proti 7,9% meziročnímu poklesu v dubnu. Směrem dolů jsou nastaveny také ceny energií, u elektřiny o 10,5 %, zemního plynu o 3,1 %. Ceny čistého nájemného ale vzrostly o 0,7 %, vodného o 3,4 %, stočného o 3,2 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly meziročně o 0,3 %, ceny služeb o 0,6 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 0,8 %.

Newsletter