Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Růst HDP eurozóny koncem roku zrychlil

(Aktualizováno 13:32) Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí nečekaně zrychlila růst. Hrubý domácí produkt zemí platících eurem stoupl o 0,3 procenta po zvýšení o 0,2 procenta v předešlém kvartálu. V dnešním rychlém odhadu to sdělil evropský statistický úřad Eurostat. Výrazné ekonomické oživení zaznamenalo hlavně Německo. V celé Evropské unii se hrubý domácí produkt zvýšil v mezičtvrtletním srovnání o 0,4 procenta po růstu o 0,3 procenta v předešlém kvartálu.     

Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali, že ekonomika eurozóny poroste v posledních třech měsících loňského roku stejně rychle jako v předešlém čtvrtletí.     

V meziročním srovnání růst eurozóny dosáhl 0,9 procenta, což bylo rovněž o 0,1 procentního bodu více oproti odhadům.     

Pokud jde o výsledek za všechny státy Evropské unie, její HDP stoupl meziročně o 1,3 procenta. Stejného výkonu dosáhl i ve třetím a ve druhém čtvrtletí.     

Německá ekonomika překvapivě zrychlila, francouzská přibrzdila

Výrazné oživení zažila především německá ekonomika, jejíž růst oživil na 0,7 procenta z desetiny procenta v předešlém kvartálu a více než dvojnásobně překonal odhady. Francie, která má druhou největší ekonomiku v eurozóně, naopak zpomalila růst na desetinu procenta a v Itálii coby třetí největší ekonomice eurozóny zůstal hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí beze změn. Mezičtvrtletně naopak klesly ekonomiky Finska, Kypru a Řecka.     

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 0,2 procenta po růstu o 0,4 procenta v předešlých třech měsících. Meziročně byl její hrubý domácí produkt vyšší o 1,3 procenta, což je zpomalení po růstu o 2,4 procenta v předešlém kvartálu.  

Česká ekonomika v roce 2014 nakonec spíše zklamala  

Eurostat zveřejnil i údaje o ekonomickém vývoji měnové unie a celé EU za uplynulý rok. Hrubý domácí produkt eurozóny se tak loni zvýšil o 0,9 procenta a HDP celé EU o 1,4 procenta.     

Eurozóna, jejíž devatenáctým členem se v lednu stala Litva, bude v nejbližší budoucnosti zřejmě muset reagovat na řadu problémů. Pozice zadluženého Řecka v tomto bloku je opět nejistá a Řecko bude tématem pondělní napjatě očekávané schůzky ministrů financí zemí platících eurem.  

Řecká ekonomika překvapivě oslabila

Řecká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předešlým kvartálem mírně klesla. Hrubý domácí produkt se snížil o 0,2 procenta po růstu o 0,7 procenta v předešlých třech měsících, uvedl v dnes zveřejněném předběžném odhadu evropský statistický úřad Eurostat. Analytici v konsensu Bloomberg předpokládali 0,4procentní růst.

Meziročně hrubý domácí produkt Řecka v posledních třech měsících roku stoupl, a to o 1,7 procenta, uvedl Eurostat na základě sezonně očištěných dat.     

Řecký statistický úřad ELSTAT, který vychází ze sezonně neočištěných dat, odhadl meziroční růst domácí ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí předběžně na 1,5 procenta. Údaje ELSTATu zaostaly za očekáváním analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters předpokládali zrychlení tempa růstu na 2,2 procenta. V předešlých třech měsících se HDP podle zpřesněných dat meziročně zvýšil o dvě procenta.     

Nová řecká levicová vláda a ministři eurozóny se snaží najít společnou řeč ohledně dalšího osudu řeckého záchranného programu, jehož současnou podobu Atény odmítají. Řecký premiér Alexis Tsipras se s šéfem ministrů financí zemí používajících euro ve čtvrtek dohodl na zahájení expertních konzultací, které mají připravit půdu pro pondělní ministerské jednání o řeckých požadavcích. Atény ale nadále odmítají pokračovat v úsporných krocích a požadovaných reformách, jejichž pokračování ale žádají věřitelé v čele s Německem. 

Newsletter