Růst mezd nabral na obrátkách. Přijde nejlepší rok od krize?

Růst mezd ve třetím čtvrtletí potvrzuje obrázek české ekonomiky coby solidně rostoucího hospodářství. Nabral na obrátkách, za letošek překoná tři procenta a své poměrně svižné tempo udrží i do příštího roku.

Průměrná mzda v Česku se v letošním 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o 944 Kč na 26.072 korun. Nominálně růst činil 3,8 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 3,4 procenta.

Mzdy rostou svižně jak v nominálním vyjádření, tak i reálně. V reálném vyjádření růstu pomáhá stále velice nízká inflace, která lidem „užírá“ z platů jen málo. Klíčovým důvodem růstu mezd je rapidní zlepšování situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti se letos v říjnu ocitla poprvé od prvního čtvrtletí roku 2009 pod úrovní 6 procent.

Míra nezaměstnanosti se poprvé od března 2009 propadla pod 6 %

Růst nominálních mezd tak v roce 2016 dále zrychlí, 4 procenta. Zvláště tehdy, pokud se míra inflace bude dvouprocentnímu cíli České národní banky přibližovat jen velice pozvolna, zažijí Češi zejména v první polovině roku „spotřebitelské žně“. Při poměrně svižně rostoucích nominálních mzdách budou stále čelit jen nízké inflaci (včetně nízkých cen pohonných hmot). Tudíž i růst reálných mezd bude velice solidní, což jen dále podpoří spotřebitelský apetit. Z hlediska možností spotřeby by tak měl rok 2016 být vůbec tím nejpříhodnějším od předkrizové éry. 

Newsletter