Růst průmyslu v eurozóně nejpomalejší za 7 měsíců, německý jen nepatrně zrychluje

(Doplněno 10:31) Sentiment v německém zpracovatelském sektoru se opatrně zlepšuje. Čerstvá data společnosti Markit přinesla zprávu o růstu indexu nákupních manažerů v průmyslu za červen o desetinu procentního bodu na 52,4 bodu, což je 2měsíční maximum.

Sektoru služeb se mezitím daří ve srovnání s květnem hůře, příslušný index se snížil z 56 na 54,8 bodu, nejníže za 2 měsíce. Klesl také kompozitní index mapující německý soukromý sektor, a to z 55,6 bodu v květnu na 54,2 bodu, 8měsíční minimum.

Navzdory zhoršení oproti předchozímu měsíci, všechny indexy dosahují úrovně nad 50 body, indikující růst, leč v případě služeb a souhrnného údaje tempo oproti květnu zpomalilo.

„Silný růst německého soukromého sektoru v letošním roce pokračoval i na konci druhého čtvrtletí, kdy červnová data poukázala na další silnou expanzi produkce a nových zakázek. Dobré zprávy přinesl také pohled na zaměstnanost, kdy se i na trhu práce projevil pokračující růst poptávky,“ uvedla mimo jiné ekonomka Markit Pollyanna De Lima.

Růst v eurozóně ztrácí na tempu

Dnešní údaje Markit poukázaly na zpomalující růst ekonomiky v celé eurozóně. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za tento měsíc klesl z květnových 52,2 bodu na 51,9 bodu. Průmysl okem firem tak rostl nejpomalejším tempem za 7 měsíců.

Ke zpomalení růstu došlo také v sektoru služeb, kde příslušný index klesl z 53,2 na 52,8 bodu, nejníže za 3 měsíce. Kompozitní index se pak snížil druhým měsícem v řadě, z 53,5 na 52,8 bodu, což je 6měsíční minimum.

„Červnový PMI uzavřel nejsilnější čtvrtletí za tři roky, ovšem druhý měsíční pokles indexu v řadě by mohl signalizovat, že oživení v eurozóně ztrácí sílu,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Markit, Chris Williamson. „Doufejme, že stimulační opatření ECB pomohou znovuoživit růst. Náznaky toho již nabízí největší příliv zakázek v sektoru služeb za tři roky…,“ dodal.  

 

Newsletter