Růst spotřebitelských cen v září mírně zrychlil

Růst tuzemských spotřebitelských cen v září zrychlil na 0,4 procenta, meziroční inflace tak byla o 0,1 procentního bodu vyšší než v srpnu a také o 0,1 procentního bodu nad očekáváním. Zrychlení růstu cen ovlivnilo zdražení dovolených a rekreačních a kulturních služeb, a také ceny alkoholu a tabáku. Meziměsíčně ceny pro spotřebitele v září klesly o 0,2 procenta.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura ovlivnilo podobně jako v minulých letech hlavně snížení cen dovolených s komplexními službami o 13,8 % v důsledku končící letní sezóny. V oddíle doprava pokračoval druhý měsíc pokles cen pohonných hmot, který v září činil 3,4 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 (31,65 Kč/l) byla v září nejnižší od března 2015, cena motorové nafty (30,28 Kč/l) dokonce od března 2010. Na zvyšování celkové úrovně spotřebitelských cen v září působil především růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 %, zatímco ceny služeb o 0,9 % klesly.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 0,4 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v srpnu. Toto mírné zvýšení meziročního růstu ovlivnily zejména ceny v oddíle rekreace a kultura. Na zvyšování cenové hladiny měly v září nadále největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 8,5 %. Na snižování meziroční cenové hladiny působil nejvíce pokles cen v oddíle doprava, který se v září ještě prohloubil vlivem cen pohonných hmot, které byly v září meziročně nižší o 15,1 % (v srpnu o 12,0 %). Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 0,7 %. 

Newsletter