Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Ryanair letí o 10 % výš. Sebedůvěra firmy roste, chce snižovat ceny

Série dobrých zpráv dnes „přilétla“ od irského nízkonákladového přepravce Ryanair – o třetinu vyšší pololetní zisk, o pětinu lepší výhled celoročního zisku. Akcie firmy v Londýně rostou o 10 %.

V prvním pololetí firma vydělala 795 milionů eur, což je meziroční nárůst o 32 procent. Za celý fiskální rok (do konce března) pak očekává zisk v rozmezí 750 až 770 milionů eur – výhled tak posiluje zhruba o 20 procent z předchozích 620 až 650 mil. EUR. Analytici jsou v očekávání skromnější, jejich konsensus je 694 mil. eur.

Ke zvýšení celoročního výhledu firma přistoupila díky vyšším rezervacím na zimní sezónu. Plánuje přitom s novým rokem snížit ceny až o 10 procent a lépe tak konkurovat dražším rivalům. Z nich například Lufthansa i Air France nedávno přistoupily ke snížení výhledů zisků.

Dnešní oznámení doplňuje řadu dříve oznámených zlepšení služeb zákazníkům. „Držíme nízké ceny, zatímco zlepšujeme služby. Takto jednoduché to je,“ uvedl CEO Michael O’Leary.

Ryanair prodal na zimu již o 2 miliony více letenek oproti plánu, čímž upevňuje svou pozici evropské jedničky z hlediska počtu pasažérů (cca 89 mil. za rok; mezir. nárůst o 8,5 %). Plán firmy je za období říjen až prosinec snížit ceny o 5 procent, v prvních třech měsících nového roku pak o 10 procent.

Newsletter