Ryanair zvedl zisk o 152 % a čeká lepší celý rok

Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair vzrostl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 152 procent na 197 milionů eur a překonal očekávání analytiků. Ryanair zároveň zvýšila celoroční výhled ziskovosti.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk jen 157 milionů eur. Tržby se za tři měsíce do konce června zvýšily o 11 procent na 1,5 miliardy eur. Aerolinky uvedly, že hospodaření podpořila vysoká poptávka v období Velikonoc, které loni připadly na předchozí čtvrtletí. Počet přepravených cestujících vzrostl o čtyři procenta na 24,3 milionu a průměrná cena letenky stoupla o devět procent.

Ryanair nyní očekává, že za celý fiskální rok do konce března vykáže zisk 620 milionů až 650 milionů eur. V předchozí prognóze aerolinky čekaly růst zisku na 580 milionů až 620 milionů eur z loňských 523 milionů eur. Počet cestujících se má zvýšit o pět procent na 86 milionů.

Aerolinky, které jsou podle počtu přepravených cestujících největší nízkonákladovou společností v Evropě, loni vykázaly první celoroční pokles zisku za pět let, v letošním roce však slíbily opětovný návrat k růstu. Tomu má pomoci i zpracování plateb kartami American Express, zmírnění pravidel pro přepravu zavazadel, přidělení místa k sezení nebo zjednodušení internetových stránek. Firma chce přilákat více klientů na služebních cestách, ale také starší cestující a rodiny s dětmi.

Ryanair provozuje více než 1600 letů denně a spojuje 182 destinací ve 30 zemích. Letos v dubnu se firma po tříleté odmlce vrátila na pražské letiště a zahájila přímé lety do Dublinu a na londýnské letiště Stansted. Celkem společnost během letošního roku plánuje na obou linkách přepravit na 180.000 cestujících. Od podzimu chce také létat z Prahy do Bruselu.

Newsletter