Ryba (Golden Gate): Doporučuji stříbro. Se zlatem podraží o 5 %

Investoři zlato a o stříbro vyhledávají především díky jistotě, jakou cenné kovy historicky poskytují. Spoření zlatých či stříbrných slitků je stále oblíbenější, meziročně narostlo o osm procent. Je to dáno především extrémně nízkými sazbami. Cenu zlata výrazně ovlivňují centrální bankéři. V rozhovoru pro server Roklen24 to řekl obchodní ředitel Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Uvádíte, že spoření do zlatých či stříbrných slitků je běžnou a jednou z nejbezpečnějších možností, jak ochránit a zhodnotit své prostředky. Můžete krátce naznačit proč?

Hlavním důvodem, proč lidé kupují zlato nebo s ním spoří, není vidina rychlého zbohatnutí, ale dlouhodobá ochrana majetku před znehodnocením. Fyzické zlato představuje jistotu, která finančním produktům může chybět. Daří se mu v období nestability, kdy jiné investice klesají. Investoři zlato a o stříbro vyhledávají především díky jistotě, jakou cenné kovy historicky poskytují. Spoření je stále oblíbenější, meziročně narostlo o osm procent. Je to dáno především extrémně nízkými sazbami, které nedovolují běžným spořícím produktům významněji zhodnocovat. Spoření do zlata a stříbra se v posledních letech stává trendem a jeho obliba dále poroste. Objem cílových částek spořících smluv u Golden Gate již dosahuje 8,7 miliardy korun, což je od začátku roku nárůst o 1,3 miliardy korun.

Co má člověk v Česku udělat pro to, když chce investovat do zlata? Jak samotný proces probíhá?

Při spoření si určíte cílovou částku a nastavíte si trvalý příkaz. Mimořádné splátky jsou samozřejmě možné. S každou platbou si nakupujete kov za aktuální cenu, a jakmile naspoříte celou cihličku, fyzicky si ji odnesete. Spořit lze již od 500 Kč měsíčně. Účelem spoření do zlata je udržení hodnoty úspor, protože kupní síla peněz stále klesá. Vyplatí se spořit déle než pět let. Chytrý investor kupuje v době, kdy je zlato levné.

Jaká je průměrná výše investice do zlata v Golden Gate? Jakou byste Vy sám doporučil?

Spořicí programy do zlata a stříbra začínají už od 500 Kč za měsíc, lidé si však loni spořili průměrně 1500 až 2000 Kč měsíčně, což je podle mě ideální výše investice. V letošním roce ale pozorujeme nárůst měsíčního spoření. Klienti si v průměru ukládají už 3000 Kč a více. Nejvíce oceňují jednoduchost. Nejoblíbenějším jednorázovým investičním produktem je i nadále zlatá unce o velikosti 31,103 gramu v hodnotě přes 30 tisíc korun.

 

Zakladatel jednoho z nejúspěšnějších hedgeových fondů Ray Dalio loni řekl, že pro investory je ideální mít ve svém portfoliu pět až 10 procent zlata. Jaký je Váš názor?

Rozhodně souhlasím. Není dobré soustředit se jen na jednu formu spoření, bezpečné je ukládat peníze na více místech pro případ ekonomické či finanční krize. Zlato představuje takzvaný bezpečný přístav pro investory. Udržuje hodnotu úspor a je stabilní.

Pokud člověk drží nějaký drahý kov, jak velká je likvidita? Jednoduše řečeno, za jak dlouho má peníze na účtu, když se rozhodne prodat?

Seriózní společnost je schopna drahý kov hned odkoupit zpět. Například přímo firmě, u které jste si jej koupili, ta by měla garantovat odkup. Rozdíl mezi nákupní a odkupní cenou cihliček zlata je opět závislý na velikosti slitku. Vždy je tento rozdíl v řádu procent a u většiny slitků je tento rozdíl do 10 % (většinou 6-9 %). U ověřených firem je možné kov kdykoli prodat a peníze za něj dostanete do 24 hodin. Nejlepší je prodat zlato zpět přímo firmě, u které jste si je koupili, ta by měla garantovat odkup. Investice do zlata není zatížena DPH a nepodnikatelské subjekty nedaní ani kapitálový zisk z něj.

Který kov je dnes považován za nejvýhodnější investici?

Určitě doporučuji stříbro. Analytici se v dlouhodobých předpovědích shodují na tom, že stříbro dlouhodobě poroste. Stříbro je dnes jednou z nejslibnějších investic, protože tento drahý kov je v současné době extrémně podhodnocený. Poptávku po stříbře dále potáhne spotřeba v průmyslu. Stříbro je právě v průmyslu druhou nejpoužívanější komoditou vůbec. Od roku 2001 jeho cena na světových trzích strmě roste. V roce 2001 stálo stříbro pouhé čtyři dolary za unci, dnešní cena se pohybuje okolo 16 dolarů za unci. Za pouhých 13 let stříbro, měřeno dolarem, navýšilo hodnotu přibližně pětkrát.

 

Jaké politické či ekonomické události měly na cenu zlata v letošním roce největší vliv?

Cenu zlata v poslední době nejvíce ovlivňoval kurz dolaru, referendum o odchodu Britů z EU nebo volba amerického prezidenta. Mnozí investoři nevěří finančním trhům a hledají alternativy. Ukázalo se to i poté, co Velká Británie v referendu rozhodla o vystoupení z Evropské unie, což mělo na finanční trhy značný dopad. Zájem investorů o zlato i stříbro okamžitě vzrostl a začaly stoupat i ceny investičních kovů. Probíhající brexit vyvolává mezi lidmi pocit nejistoty, své prostředky proto přesouvají do bezpečných aktiv. Zájem o zlato neoslabil ani klesající kurz libry, který tuto investici Britům prodražil. Zlatem se ale zajišťuje také Britská centrální banka. Poptávka Britů po zlatých slitcích v loňském roce meziročně stoupla o 39 procent. Zájem neoslabil ani klesající kurz libry, který tuto investici Britům prodražil.

Jak velký vliv podle vás mají na cenu zlatu komentáře centrálních bankéřů, případně sama politika centrální banky?

Centrální bankéři světa ve velké míře určují vývoj ekonomiky svými nezodpovědnými rozhodnutími. Vedou obyvatelstvo k nadměrné spotřebě a nabírání nových a nový úvěrů. Proto cenu zlata ovlivňují velmi výrazně. Před experimenty centrálních bank, jako je tištění peněz a snižování úroků, se v poslední době začali bránit také slavní američtí miliardáři, kteří začali nakupovat zlato. Nejznámějším je asi Lord Jacob Rothschild, který nedávno přehodnotil složení portfolia rodinné společnosti a navýšil objem zlata na úkor akcií a národních měn. Vidí v něm tedy skvělou investiční příležitost do příštích let.

Má zlato tendenci reagovat na komentáře některých centrálních bank víc (Fed, ECB, Bank of England, Bank of Japan, Bank of Canada, ČNB…), než na komenty jiných bank?

Samozřejmě cenu ovlivňuje nejvíc rozhodnutí Fedu a míra úrokových sazeb. Cena zlata i stříbra v červnu klesala. Důvodem bylo zklidnění situace v Evropě po francouzských a britských volbách a především zasedání americké centrální banky, která dle očekávání zvýšila úrokové sazby. V dolarech klesla cena zlata za červen o 2,12 procenta, cena stříbra o 4,1 procenta. Korunová cena stříbra v červnu zlevnila o pět procent a cena zlata poklesla o 2,7 procenta.

Jaký očekáváte vývoj cen zlata a stříbra do konce letošního roku?

Vzhledem k nestabilní situaci ve světové politice očekávám mírný, zhruba pětiprocentní nárůst hodnoty zlata i stříbra.

Pavel Ryba je ekonom a odborník na investice zaměřující se na ekonomické a dluhové cykly a jejich dopad na ekonomiku, nemovitostní trh nebo na význam zlata a stříbra v investičním portfoliu. O těchto tématech přednáší pro širokou veřejnost nebo pro svoji obchodní síť. V dubnu 2011 založil společnost Golden Gate CZ, která je již několik let lídrem českého trhu v investicích do drahých kovů.

Newsletter