Dolar dnes ráno zpevnil pod 1,0950 za euro. Měny regionu posílily. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Rychlý pohled na americkou výnosovou křivku

Zdroj: Depositphotos

Americká výnosová křivka se díky posledním datům, zejména z trhu práce, napřímila. Dlouhý konec byl podpořen nejen růstem nominálních, ale i reálných výnosů kopírujících právě data a výhled sazeb.

U středních splatností jsme viděli dvouletý výnos na 5 %, což jsou zhruba hodnoty ze začátku března, tedy z doby před vypuknutím bankovní nervozity. Pokud Fed dosáhne vrcholu sazeb na 5,5 %, střední splatnosti nebudou mít už moc prostoru pro další růst. Na dlouhém konci je ho mnohem víc, ve srovnání s maximy z minulého roku jde o 20-30 bodů. Zde půjde primárně o data a výhled, jak ekonomika vyšší sazby ustojí.

Pro americkou centrální banku je napřímení dobrá zpráva, i proto, že negativně působí na akcie, které jdou proti dalším složkám podmínek financování, jak je vidět na grafu nově představeného indexu od Fedu. Čím déle se současný stav vyšších tržních sazeb a poklesu akcií udrží, tím lépe s ohledem na utažení podmínek financování. Přispět by měly i banky. Zamrznutí úvěrů se nekoná, další zpřísnění podmínek uvěrování by ale mělo být doručeno. Ostatně sazby ještě v reálné ekonomice plně propsány evidentně nejsou. Jakmile se tak stane, ekonomické zpomalení se dostaví, hlavní otázkou bude síla.

Zdroj: WSJ, Fed
Zdroj: WSJ, Fed

Dolar na vyšší sazby nijak zásadně nereaguje, což je celkem zajímavé, jelikož právě pozitivní makro překvapení na něj měla historicky vliv. Trh pravděpodobně pracuje s tím, že Fed už nedoručí nad očekávání víc než maximálně dva hiky po 25 bodech. Pomoci by mohl další růst delšího konce výnosové křivky u nominálů a reálů, ke kterému by přispěla data a vyšší časová prémie. K výraznějšímu posílení by však bylo potřeba překonání loňských maxim. Více nám řeknou dnešní data z trhu práce.

Zdroj: WSJ, Fed, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter