Rychlý růst ekonomiky: Kde hledat příčiny?

Česká ekonomika zářně roste. I podle dnešních, zpřesněných dat. Hrubý domácí produkt byl ve 2. čtvrtletí meziročně vyšší o 4,4 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o jedno procento. Kde hledat příčiny vysokého růstu? Vydrží i do budoucna?

Výkon ekonomiky je ovlivněn ještě kroky Nečasovy vlády. Ta ekonomiku na jedné straně přidusila – v čase tíživé hospodářské situace zvýšila daně. Na druhou stranu dbala na určitou rozpočtovou střídmost. Teď začíná přidušená ekonomika konečně volně dýchat – růst tedy částečně kompenzuje „ztráty z přidušení“. A kladně se projevují efekty někdejší rozpočtové střídmosti. Dluh České republiky je v poměru k HDP docela nízký, a to i v porovnání s nejvyspělejšími ekonomikami typu té německé. Z toho profituje celá česká ekonomika, vysoká důvěra investorů se kladně promítá nejen do celkového obrazu na mezinárodní scéně, ale také do relativně velmi nízkých nákladů na obsluhu vládního dluhu. Vláda pak má víc peněz na investice do infrastruktury, na mzdy státních zaměstnanců a podobně. Statisticky čísla vylepšuje také razantní čerpání peněz z eurofondů, to je ale efekt spíš přechodný.

Dnešní vláda ale některými svými kroky zadělává na potenciální podvázání ekonomického růstu v budoucnu. Ať už jde třeba o zavedení elektronické evidence tržeb nebo o aktuální neuváženě rychlé zvyšování minimální mzdy. Také schodek by měl být při současném růstu výrazně nižší než ten sedmdesátimiliardový (jestli nebude nakonec vyšší), který vláda plánuje pro rok 2016.

 

Tuzemská ekonomika mohutně roste, živena zejména investicemi i poptávkou. Sázelo se na revizi směrem dolů, česká…

Posted by Roklen24 on 28. srpen 2015

 

Newsletter