Šance na nižší sazby ECB roste. Praet je doporučí, tvrdí německý tisk

(Aktualizováno 10:48) Člen Výkonné rady Evropské centrální banky Peter Praet na příštím měnovém jednání 5. června doporučí snížit hlavní úrokovou sazbu z 0,25 % na nové historické minimum 0,15 % a také poprvé zavést zápornou depozitní sazbu. Informoval o tom německý magazín Der Spiegel bez odkazu na zdroj.

Výše depozitní sazby je v současnosti na nule. Její snížení do negativního teritoria by v praxi znamenalo, že by banky musely ECB platit za ukládání jednodenních vkladů v její bilanci. Opatření je tak mířeno na podporu poskytování úvěrů.

Agentura Reuters již minulý týden informovala, že ECB připravuje balík prorůstových opatření. Mělo by se jednat o vcelku podrobný plán, včetně snížení sazeb a zpřístupnění úvěrů malým a středním podnikům, alternativně i cestou rozšíření nabídky levných úvěrů (LTRO). Na stole je i právě historicky první snížení depozitní sazby do záporného teritoria. Guvernér ECB Mario Draghi dříve jasně naznačil pravděpodobný zásah po dalším zasedání Rady guvernérů, které proběhne 5. června, jeho podobu ale spojil s nejnovějšími makroekonomickými projekcemi.

Smířlivější postoj k podpůrným krokům ECB vyjádřila nedávno německá centrální banka. Bundesbank byla doposud vytrvalým odpůrcem nestandardní měnové stimulace. ECB údajně podpoří v případě snížení výhledu pro inflaci v červnové prognóze. QE ale nadále odmítá. 

ECB na červen chystá snížení sazeb i podporu úvěrů, tvrdí zdroje

Newsletter