Sankce, skandály, politický vliv, byznys, volby. Co je klíčové pro Evropu?

Ukazuje se, že se Evropa díky politickým sankcím vůči Rusku připravila o poměrně značnou část obchodních příležitostí. Nejen evropské trhy dále výrazně ovlivní přicházející trend elektromobility. V Německu se zatím snaží najít schůdné politické řešení, zatímco prezident Frank-Walter Steinmeier navštívil Kreml. Rusko ekonomicky rychle posiluje, což v nadcházejících volbách jistě zhodnotí Vladimír Putin. Čína celkem úspěšně ukrajuje z hospodářského vlivu USA, které pomalu ztrácejí světovou ekonomickou nadvládu.

Pro Česko a celou Evropu je zcela zásadní, jak se budou v nadcházejících letech vyvíjet vztahy s Ruskem. Po hospodářských sankcích, jež před třemi lety zavedla EU, Spojené státy a některé další země z důvodu anexe Krymu a působení Ruska na Ukrajině, ruská ekonomika posiluje. Není již závislá pouze na dvou komoditách – ropě a zemním plynu, ale postupně se stále více diverzifikuje. Naopak my jsme přišli o významné odbytiště našich produktů i služeb.

Obnovení obchodu mezi EU a Ruskem by pro nás byla dobrá zpráva

V Německu po volbách nečekám nějaké zásadní změny ve směřování země politicky ani ekonomicky, což je pro nás pozitivní. Sice po volbách bude nějakou dobu trvat, než vznikne nová vláda, ale to se dalo předpokládat a nebude to mít vliv na německou ekonomiku. Angela Merkel je v tomto ohledu dostatečně čitelná. Ani návštěvu německého prezidenta Frank-Walter Steinmeiera v Kremlu nepovažuji za nějaký větší odklon od dosavadní politiky. Spíš je to příprava na jednání o podmínkách možného zrušení sankcí a obnovení obchodu mezi EU a Ruskem. Pro Česko by to byla dobrá zpráva především v oblasti automobilového průmyslu. V případě znovuotevření trhu v Rusku by to mohlo znamenat prodloužení stávajícího ekonomického růstu.

Trend elektromobilů je třeba zachytit a nenechat si ujet vlak

Trh již pomalu zapomněl na emisní skandál automobilky Volkswagen, tzv. Dieselgate, a automobilky chtějí co nejdéle prodávat staré technologie. Přichází však trend elektromobilů, který je potřeba v Česku zachytit a nenechat si ujet vlak. Téma elektromobilů zajímá rovněž Čínu, kde byl na nedávném sjezdu komunistické strany posílen vliv prezidenta a nejvyššího představitele strany Si Tin-pchinga. Ten v rámci udržení politické stability v zemi musí nevyhnutelně řešit tamní katastrofální stav znečištění ovzduší. Právě v elektromobilitě tak lze Čínu pasovat do role hlavního světového tahouna.

Čína ukrajuje z hospodářské nadvlády USA

Současná Čína přechází od kvantity ke kvalitě své produkce a zaměřuje se na vývoj nových technologií. Můžeme očekávat, že se bude nyní spíše než na vývoz soustředit na vnitřní spotřebu a vysokou přidanou hodnotu vlastní produkce. Čína dnes znamená 1,3 miliardy potenciálních spotřebitelů a již nyní je hospodářsky velice těsně propojena s USA. Očekávám, že čínská ekonomika a její celosvětový vliv nadále porostou. Doporučuji proto situaci v Číně pozorně sledovat.

 (autorem textu je šéf české pobočky Saxo Bank Pavel Drahotský)

Newsletter