Sankce USA už přinášejí zmatek na trhy

Sankce USA proti Rusku už způsobují zmatené obchodování s některými ruskými tituly. Americká Bank of America  a dceřinná společnost banky Nomura – obchodník s cennými papíry Instinet – po zveřejnění sankcí dočasně zakázaly obchodování s akciemi ruských energetických společností OAO Rosněft a OAO Novatek. Na základě informací od nejmenovaných zdrojů přinesla tuto zprávu agentura Bloomberg.

Bank of America pozastavila obchodování obou titulů na zhruba dvě hodiny jako předběžné opatření poté, co americké ministerstvo financí vydalo 16. července seznam sankcí proti Rusku. Nomura zakázala obchodování 28. července, a to na celých 24 hodin.

„První reakce na sankce ze strany manažerů z oddělení rizik bude snížit obchodování s vybranými tituly,“ prohlásil senior partner moskevské konzultační společnosti Macro Advisory a bývalý hlavní stratég Sberbank Chris Weafer. „Tento trend dobrovolných zákazů ještě uvidíme, protože medaile za statečnost neexistují a manažeři budou raději chybovat z opatrnosti.“

Jelikož informace o omezení obchodování není veřejná, Bloomberg své zdroje tají. Mluvčí Nomury i Bank of America se k věci odmítly vyjádřit. Stejně tak zástupci ruského největšího producenta ropy Rosněftu a druhého největšího těžaře zemního plynu Novateku.

Důvod k přehnané opatrnosti

Sankce vydané ministerstvem financí USA přitom obchodování s ruskými akciemi nezakazují – zakazují pouze poskytování financování, jakékoli nakládání s novým dluhem se splatností delší než 90 dní nebo nově vydanými akciemi státem kontrolovaných ruských bank. Sankce omezují možnosti financování i největším ruským společnostem jako je Rosněft a Novatek a ohrožují banky jako OAO Gazprombank a Vnesheconombank. Ruská druhá největší banka VTB Group byla přidána na seznam USA 29. července.

Finanční instituce mají důvod k opatrnosti. Za porušení sankcí USA zaplatily mezinárodní banky od května celkem téměř 12 miliard dolarů. Rekordní pokutu ve výši 8,9 mld. dolarů dostala v červnu francouzská BNP Paribas za transakce porušující sankce USA proti Kubě, Íránu a Súdánu. Deutsche Bank prý kvůli novým regulacím plánuje posílit své právní oddělení, IT a oddělení rizik v amerických pobočkách o celkem 500 nových zaměstnanců.

Ruský akciový trh je aktuálně na svém šestitýdenním minimu a rubl proti dolaru oslabil nejvíce za poslední čtyři měsíce.

Sankce proti Rusku aneb vrtochy politiků, rána pro firmy a akcie za hubičku?

EU připravila nové protiruské sankce. USA se připojí a viní Rusko z porušení jaderné dohody

Plošné sankce položí ruskou ekonomiku do půl roku. Putin vztah s USA a Evropou už nikdy neurovná

Newsletter