Sazby hypoték jsou na novém dně. Klesat budou dál, říká Kovanda

Průměrná sazba u tuzemských hypoték klesla v prosinci na nové rekordní dno 2,37 procenta. Dosavadním minimem od počátku sledování bylo listopadových 2,44 procenta. Index FINCENTRUM HYPOINDEX sleduje vývoj hypotečních sazeb od roku 2003.

V loňském prosinci bylo sjednáno o 644 hypoték více než v listopadu a jejich objem stoupl na 14,39 miliardy Kč, což je historicky nejsilnější prosincové číslo. V listopadu klienti sjednali hypotéky za 12,48 miliardy Kč. Průměrná částka hypotéky se v prosinci vyšplhala na bezmála 1,8 milionu Kč, což je nejvíce od září 2008.

 „Průměrná sazba hypotečních úvěrů poskytovaných tuzemskými finančními ústavy bude v trendovém vyjádření dále klesat i v nadcházejících měsících. Tuzemské finanční ústavy rozhodně nemají důvod očekávat v dohledné době jakékoli zpřísňování měnové politiky. Česká národní banka v prosinci poprvé nevyloučila možnost další intervence za oslabení koruny. Na svém nadcházejícím, únorovém zasedání pravděpodobně alespoň prodlouží období, po něž hodlá uplatňovat svůj stávající intervenční režim, a to možná až za horizont roku 2016. To vše působí ve směru dalšího uvolnění měnových podmínek a představuje tlak na pokles dlouhodobých úrokových sazeb v ekonomice,“ komentuje očekávaný vývoj hypotečních sazeb Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen. „V rámci poměrně intenzivního konkurenčního boje, který o příjemce hypoték již nyní finanční ústavy vedou a který se pravděpodobně dále vyostří, tak budou čelit silnému tlaku k dalšímu snižování úrokových sazeb u hypoték,“ dodává Kovanda.

„Rok 2014, v němž sazby Hypoindexu téměř každý měsíc prohlubovaly historická minima, nebyl ani ve svém závěru výjimečný. Zejména zásluhou jedné z větších bank, která v prosinci dokázala zúročit poslední dny své akční nabídky ve vysoký objem úvěrů, průměrné úrokové sazby bez problémů překonaly i hranici 2,4 procenta,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Nízké úrokové sazby u hypoték pomohly oživit realitní trh v ČR. Zvýšený zájem lidí o koupi nemovitostí způsobila také velká nabídka bytů a domů a současně i přijatelné ceny nemovitostí. Podle odhadu Hypoteční banky byl loňský rok zhruba o čtyři procenta slabší než rok 2013.

Newsletter