Sazby hypoték se v únoru propadaly potřinácté v řadě

Průměrná sazba hypoték v únoru klesla z lednové hodnoty 2,34 procenta na 2,27 procenta, ukázaly údaje FINCENTRUM HYPOINDEX. Jedná se tak o další rekordně nízkou hodnotu v řadě. Naposledy průměrná sazba vzrostla v lednu 2014. Propad sazeb přitom stále není u konce.

Průměrná sazba hypotečních úvěrů poskytovaných tuzemskými finančními ústavy bude dále klesat i v nadcházejících měsících. Tuzemské finanční ústavy rozhodně nemají důvod očekávat v dohledné době jakékoli zpřísňování měnové politiky.

Česká národní banka v prosinci 2014 poprvé nevyloučila možnost další intervence za oslabení koruny. Na svém únorovém zasedání prodloužila období, po něž hodlá uplatňovat svůj stávající intervenční režim, a to minimálně do druhé roku 2016. To vše působí ve směru dalšího uvolnění měnových podmínek a představuje tlak na pokles dlouhodobých úrokových sazeb v ekonomice, včetně sazeb hypotečních úvěrů.

V rámci poměrně intenzivního konkurenčního boje, který o příjemce hypoték již nyní finanční ústavy vedou a který se pravděpodobně dále vyostří, tak budou čelit silnému tlaku k dalšímu snižování úrokových sazeb u hypoték. Sazby přitom stále mají kam klesat. Například ve Švýcarsku se průměrná sazba hypoték pohybuje hluboko pod dvěma procenty, výjimkou nejsou ani sazby kolem 1,2 procenta. 

Newsletter