Sázkař Buffett: Milion má v kapse, bude mít dvojnásobek?

V roce 2007 uzavřel Ted Seides sázku se světoznámým investorem Warrenem Buffettem o jeden milion amerických dolarů. Jen necelých osm měsíců zbývá do jejího zúčtování a Seides už téměř jistě prohraje. Sází ovšem na změnu akciovém trhu a nebránil by se prý sázku zdvojnásobit. Podaří se mu trumfnout Věštce z Omahy?

Na muže, co s největší pravděpodobností prohraje milion dolarů, vypadá stále úplně bez výčitek. Bývalý ředitel poradenské společnosti Protege Partners se před deseti lety vsadil, že fond burzovního indexu S&P 500 bude mít horší výsledek než koš pěti hedgeových fondů. Jeho prohra je však za dohodnutých podmínek téměř jistá, jelikož fond S&P 500, na který vsadil Buffett, značně vítězí nad soupeřovými vybranými hedgeovými fondy (viz graf níže z února 2017). Peníze si zámožní muži nerozdělí mezi sebou, nýbrž je darují na charitu.

„Myslím si, že zdvojnásobení a prodloužení sázky na dalších deset let by znamenalo šanci na vítězství více než kdy dříve v uplynulých deseti letech. Akcie S&P 500 jsou přeceněny a je tu velká šance, že pasivní investoři budou brzy zklamáni,“ uvedl pro sloupek agentury Bloomberg Seides. Příspěvek označil jako komentář k Buffettově kritické zmínce ve výroční zprávě Berkshire Hathaway, kde se opřel do hedgeových fondů.

Nejvýnosnější investice Warrena Buffetta?

Věštec z Omahy už dříve kritizoval systém hedgeových fondů. Jsou prý jako auta, která mají drahou údržbu, ale nikdy nic nepředvedou. Jeho oponent naopak tvrdí, že tyto subjekty umírňují risk během medvědího sentimentu a naopak hledají příležitosti během toho býčího.

Ve svůj prospěch má Seides hned dva argumenty. První je fakt, že během prvních 14 měsíců sázky se S&P 500 vinou krize propadl o 50 procent. Druhým argumentem je to, že během stejného období „jeho“ hedgeové fondy ztratily méně než polovinu toho, co fond zmíněného indexu. To by znamenalo, že kdyby nastal tržní propad, najednou by měl nad Warrenem Buffettem výhodu.

Buffett v slzách? Asi ne, i tak ale na IBM přichází o stovky milionů

Bývalý ředitel poradenské společnosti se už dříve snažil sázku bagatelizovat. Uvedl, že srovnávat hedgeové fondy a S&P 500 je jako srovnávat basketbalové Chicago Bulls a fotbalové Chicago Bears. Na obhajobu horší výkonnosti fondů pak později uvedl, že to není vysokými poplatky, ale globální diverzitou.

Je nepravděpodobné, že by to zkušeného Buffetta přesvědčilo o výhodnosti těchto fondů. Malý i velcí investoři by se prý měli soustředit na nízkonákladové indexové fondy. Zájemci o tuto pikantní sázku se mohou těšit na výroční setkání Berkshire Hathaway, které se bude konat tento víkend. Buffett si pravděpodobně nenechá ujít příležitost, aby poslední Seidesův příspěvek okomentoval.

Newsletter