Schiff zopakoval svou predikci: zlato na 5000 dolarech bude

Ceny zlata ve čtvrtek, zejména v reakci na krok americké centrální banky Fed, která po dlouhé době zvýšila sazby, propadly o více než 2 procenta. Zlato se tak dostalo na svou nejnižší úroveň od roku 2010 a skoro jistě bude ztrácet již třetí rok po sobě. To by byla od roku 1998 nejdelší série poklesu. Ale i přes tyto nelichotivé vyhlídky zaznívají pozitivní predikce.

Fed nezklamal. Po bezmála deseti letech spatřily světlo světa vyšší sazby.

Posted by Roklen24 on Wednesday, 16 December 2015

Peter Schiff v rozhovoru pro CNBC zopakoval, že stojí za svým předchozím prohlášením – zlato dosáhne úrovně 5000 dolarů. „Pořád k této ceně směřuje,“ řekl Schiff. Dodává, že bez ohledu na to, co říká předsedkyně americké centrální banky Janet Yellenová, jde americká ekonomika „rychle do recese“, která nevyhnutelně vyvolá kroky centrální banky v podobě zatažení ruční brzdy u zvyšování sazeb a zlato bude znovu vnímáno jako bezpečný přístav, kterým kdysi bylo.

„Myslím si, že Fed chtěl jen symbolicky ukázat, že má v ekonomiku důvěru. Protože ji ale nemá, zvýšil sazby jen na 25 bazických bodů,“ uvedl generální ředitel Euro Pacifik Capital. Schiff dlouho věřil, že Fed sazby ve skutečnosti nezvýší. Naopak čekal další kolo kvantitativního uvolňování. „Fed obvykle zvyšuje sazby v případě, kdy se ekonomika rozjíždí, je v ní hodně pohybu a zadržované poptávky, toto oživení je však již u konce,“ dodal Schiff.

Poptávka po zlatě byla ve 3. čtvrtletí nejvyšší za dva roky

Poukázal také na listopadové zklamání v podobě dat americké výroby, která naznačovala, že ekonomika zpomaluje. „V průběhu příštího roku bude muset Fed rychle měnit směr. Sazby půjdou do záporu a bude pokračovat v QE, které bude větší než kdy jindy.“

Newsletter