Schválení nefungujícího. Případ Biogen

Zdroj: Shutterstock

Do farmaceutických a biotechnologických akcií neinvestujeme. Nikoliv proto, že předvídatelnost jejich výsledků je nízká, ale především proto, že historie ukazuje, že tyto firmy jsou velmi špatnými alokátory aktiv. I přesto však tento segment trhu sledujeme, protože je zajímavý a poučný.

Byli jsme proto nadšeni, když FDA před pár týdny schválila lék Biogenu na Alzheimerovu chorobu Aduhelm. Podle všeho šlo o zásadní průlom v boji s touto hroznou nemocí. Naše první nadšení však záhy vystřídalo zklamání. FDA totiž schválila lék, který v klinických testech neprokázal účinnost. Jejich hlavní argument by se dal vulgárně shrnout takto: „Víme, že nefunguje, ale protože ani žádný jiný lék nefunguje, tak tento schválíme.“

Pro investory to není dobrá zpráva. Celé odvětví totiž posouvá ještě víc do pozice, kde rozhoduje náhoda. Znám investory, kteří byli před měsícem bullish na Biogen, protože čekali, že testy prokáží účinnost Aduhelmu a FDA lék schválí. Znám investory, kteří byli před měsícem bearish na Biogen, protože čekali, že testy neprokáží účinnost Aduhelmu a FDA lék neschválí. Oba postoje jsou logické a obhajitelné. Neznám ale nikoho, kdo byl před měsícem na Biogen bullish, protože čekal, že lék se ukáže jako neúčinný a FDA ho přesto schválí. To je přece samo o sobě dost crazy.

Co bude dál? Čekám, že teď budou za FDA přicházet další firmy a budou říkat: „My máme také léky, které nefungují, a chceme, abyste nám je také schválili, když je to teď nový standard.“ Co na to řekne FDA? Ano, to je teď nový normál a už se nevyžaduje prokázání účinnosti léku v klinických testech? Nebo řeknou, ne, něco takového je nepřípustné a proti naším pravidlům? Jak potom budou dál obhajovat své vlastní schválení nefungujícího Aduhelmu? Je celá tato kauza krokem vpřed nebo spíše úkrokem stranou?

Investujte opatrně!

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter