Schvalování energetické koncepce narazilo na limity těžby uhlí

Vláda dnes přerušila projednávání státní energetické koncepce, která určí směr, jakým se vydá česká energetika v nadcházejících desetiletích. ČTK to sdělil mluvčí vlády Martin Ayrer. Znovu by se k materiálu měla vrátit zřejmě v únoru. Podle ministerstva životního prostředí byl spor o to, zda má být v dokumentu napsáno, že nebudou prolomeny limity těžby hnědého uhlí. Podle Ayrera si koalice vzala čas „na debatu o surovinové politice u energetických surovin“. 

Státní energetická koncepce: Největší zdroje energie v roce 2040 plyn a biomasa

Státní energetická koncepce obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, která mimo jiné předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou. 

Budoucnost energetiky?

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) již v polovině prosince materiál, který byl připravován více než pět let, podepsal. Už dříve se Mládek nechal slyšet, že stát nechce variantu plynovou, tedy přechod primárně na plynové elektrárny, ani variantu, která sází na obnovitelné zdroje. Uvedl, že vláda hodlá naopak prosazovat využití jaderných a uhelných zdrojů. 

Martin Novák: Energii si brzy vyrobíte sám

Martin Novák: Vůči dění v energetice je teď ČEZ výjimkou

Newsletter