Sebere Mayová vítr z plachet svým politickým rivalům

Dnešní oznámení britské premiérky Theresy Mayové o tom, že parlamentu navrhne vyhlášení předčasných voleb na 8. června bylo velmi nečekané. Lze za ním ovšem spatřovat vyzrálou úvahu politické strategie. Pokud parlament předčasné volby schválí, konzervativci ve většinovém, jednomandátovém a jednokolovém volebním systému mají velkou šanci rozšířit řady svých poslanců v dolní komoře.

Labouristé pod vedením ultralevicové frakce kolem Jeremyho Corbyna mají sice jistotu pevného volebního jádra, ale širší podpora napříč společností je pro ně teď zdá se nedosažitelná. Skotští nacionalisté (SNP) zase ve volbách v roce 2015 získali téměř všechny mandáty ve Skotsku. Obhajoba tohoto výsledku nemusí být automatická, i s ohledem na to, že v loňském roce v regionálních volbách ve Skotsku mírně oslabili.

Ztráta mandátů SNP by mohla oslabit i legitimitu jejich požadavku na nové referendum o skotské nezávislosti. Liberální demokraté mohou po volebním fiasku v roce 2015 nějaký mandát navíc získat, na ohrožení hegemonie konzervativců by to však stačit nemělo. Pokud by předčasné volby skutečně byly již 8. června, bude také velmi krátký čas na zformování široké koalice proti Brexitu, o které před časem hovořil například bývalý Labouristický premiér Tony Blair.

Nepodpořit předčasné volby by však znamenalo manifestační přiznání vlastní slabosti těchto stran. Požadavek na delší volební kampaň může zase Mayová odrážet poukazem na ubíhající čas s ohledem na dvouletou lhůtu pro jednání se zbytkem EU. Ať už se parlament ve věci vyhlášení předčasných voleb rozhodne jakkoliv, Mayová už nebude tak na pranýři za to, že vede zemi v době důležitého rozhodnutí o odchodu z EU, aniž by si sama prošla volebním kláním.

Hlavní věc, co však může ve volbách získat, je upevnění své pozice v konzervativní straně. V případě úspěchu by vedla vládu na základě vlastního volebního výsledku. A pokud konzervativci skutečně posílí v dolní sněmovně, pak také její vláda nebude už tolik závislá na vrtoších několika rebelů ve vlastní straně. Risk zdá se být malý a možnosti politických zisků příliš lákavé na to, aby Mayová tomuto kroku odolala.

Newsletter