Sedm „smrtících“ akciových titulů… ztráta 85 % za 7 měsíců

Pojem sedmi smrtelných hříchů je většině z nás alespoň povědomý. Zpět ale do investorského světa. Analýzou dat společnosti S&P Capital IQ lze dospět také k, pro letošní rok, „sedmeru smrtelných akcií“.

Kdo letos každý měsíc koupil nejhůře si vedoucí akcii v rámci indexu S&P, jako například Best Buy v průběhu ledna, Netflix v březnu či Coach v červnu, a prodal ji vždy na konci daného měsíce, naakumuloval od začátku roku ztrátu více jak 85 %.

Je naštěstí vysoce pravděpodobné, že takto špatně zvolený a načasovaný výběr portfolia se týkal pouze minima investorů. Většina totiž ví, že ochrana před rizikem spočívá ve vhodně zvolené diverzifikaci a tedy rozhodně ne v sázce na jednoho koně. Ale tato zmíněná doslova monstrózní ztráta by mohla být skvělou ukázkou špatně zvolené investiční strategie bez předem zvoleného a načasovaného exitu.

Zmíněná brutální série špatně zvolených obchodů by potenciálně začala nákupem akcií prodejce spotřební elektroniky Best Buy, který v průběhu měsíce ledna ztratil 41 %, což je pro letošní rok prozatím největší dosažená ztráta. Titul se alespoň částečně snaží tento rekordní propad korigovat, ale jeho výkonnost v roce 2014 činí stále více jak -21 %. Titul nedokázal přimět k výraznějšímu růstu ani report výsledků za první kvartál, který předčil odhady analytiků o 65 %.

Únorovým výhercem v žebříčku propadů se stala energetická společnost ONEOK s 13,7% ztrátou. Nutno podotknout, že společnost v tomto měsíci přistoupila k oddělení distribuční části společnosti a vzniku nové ONE Gas. Investoři vlastnící akcie ONEOK tak ke stávajícím akciím obdrželi ve stejném množství akcie nově vzniklé společnosti ONE Gas, čímž se zmíněná ztráta vysvětluje. Druhým titulem hned v závěru za společností ONE Gas se stal Cabot Oil & Gas, který během měsíce propadl o 12,5 %.

Dále tu máme březen, během něhož poskytovatel populární služby pro sdílení video obsahu Netflix propadl o 21 %. Dále duben, kdy společnost zabývající se robotikou ve zdravotnictví Intuitive Surgical ztratila 17,4 %. V květnu byl „lídrem“ poskytovatel spotřebních a firemních úvěrů, společnost Navient, která ztratila 38,6 %, v červnu společnost Coach se ztrátou 16 % a posledním zmíněným je prozatím červencový výherce, energetická společnost NRG s 14,3% ztrátou.

Pokud by se vám „povedlo“ koupit si v daném měsíci všechny tyto zmíněné tituly a na konci každého měsíce ztrátu plně realizovat, dosáhla by vaše kumulativní ztráta 85 %, resp. z počáteční investice 10 000 USD by vám na účtu zbylo pouhých 1 500 USD.

Samozřejmě, pro dlouhodobé investory by byla situace o poznání lepší. 4 ze zmíněných titulů jsou aktuálně od začátku roku dokonce v plusu. Například společnost Intuitive Surgical je od začátku roku o 21 % výše, naproti tomu společnost Coach je stále o více jak třetinu levnější.

Zmíněný model investice by měl být spíše připomínkou toho, jak nebezpečná může být špatná diverzifikace či pouhá sázka na jednoho koně. Ve spojení s krátkodobým horizontem investování se tato strategie stává takřka smrtící…

Newsletter