Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Šéf Bank of Japan nemá v úmyslu zvyšovat sazby a zpřísňovat měnovou politiku

Gov. Haruhiko Kuroda from the Bank of Japan flickr photo by BrookingsInst shared under a Creative Commons (BY-NC-ND) license

Trh vzal rozšíření tolerančního pásma u cílení výnosové křivky ze strany Bank of Japan jako jestřábí překvapení (psali jsme zde). Guvernér Kuroda ale rétorikou nadšení brzdí. Jeho komentáře naznačují, že dnešní úprava má být spíše úlevou s ohledem na fungování bondového trhu (volatilita, likvidita, tvar výnosové křivky) než signál směrem k výraznějšímu měnověpolitickému obratu.

Kuroda zmínil, že japonské trhy byly zasaženy volatilitou ze zahraniční, což se projevilo i v jejich zhoršené funkčnosti. Dnešní rozhodnutí nemá být vnímáno jako zvýšení sazeb, nejde ani o exit cílení výnosové křivky. Kuroda si navzdory vyjádření po rozhodnutí nemyslí, že by další rozšíření tolerančního pásma bylo potřeba. Spoléhá se naopak na to, že dodatečné nákupy bondů fungování trhu ještě více zlepší. Trhy ale budou další rozšíření pásma patrně očekávat.

Opět bylo upozorněno, že v případě potřeby nebude Bank of Japan váhat s dalším uvolněním měnové politiky. Opačným směrem nebude měnová politika upravena, dokud nebude jasné, že inflace směřuje udržitelně směrem k cíli. Nejistoty kolem japonské ekonomiky jsou značné, Kuroda navíc čeká, že tempo růstu spotřebitelské inflace ve druhé polovině příštího roku oslabí.

Stručně řečeno, Kuroda klade důraz na zlepšení fungování trhu. Implicitně je to vidět i z doprovodného slidu, který Bank of Japan sdílela. Ohledně inflace není stále nic potvrzeno, výhledy ji nevidí jako udržitelně rostoucí. Dokonce ani přes rostoucí inflační očekávání. Je pravda, že bondové trhy jsou letos pod velkým tlakem. V Japonsku má máslo na hlavě ale sama Bank of Japan. Tvar výnosovky se zubem u 10Y bondů jde primárně za ní, včetně vazby na futures trh s důrazem na dlouhý konec.

Zdroj: Bank of Japan
Zdroj: Bank of Japan

Závěrem snad jedna citace přímo od Kuroda: „V žádném případě nemám v úmyslu zvyšovat sazby a zpřísňovat měnovou politiku.“

Ve výsledku by to ale mohou dopadnout jako u jestřábího Fedu, kde však trh slyšel jen na pokles inflace…

Zdroj: Bank of Japan, Bloomberg, Reuters.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter