Šéf BHP: Komodity jsou na dně, železo ještě propadne

Existují náznaky toho, že neklid na komoditách je u konce. Ceny pravděpodobně dosáhly dna. To se však nedá říct o cenách železné rudy, které stále čelí riziku negativního vývoje, řekl televizi CNBC generální ředitel přední světové těžařské společnosti BHP Billiton Andrew Mackenzie​​.

Šéf těžebního gigantu připustil, že „kolaps OPEC“ a trvalý pád cen ropy firmu překvapil i když „existují určité náznaky toho, že ceny ropy již také dosáhly svého dna.“ To by mohlo zastavit „přelévání vlivu“ na další komodity, řekl.

Méně pozitivní výhled však vidí u jednoho z klíčových produktů BHP. „Nabídka ´low-cost´ železné rudy roste stále rychlejším tempem, než jakým se zvyšuje poptávka,“ řekl Mackenzie na Business Summitu Australian Financial Review v Melbourne. „Všechny produkty, které vyrábíme, čelí nejvyššímu riziku cenového poklesu, stále na nich ale vyděláváme nejvíc peněz. Jestli budeme moci pokračovat ve snižování nákladů na produkci železné rudy v Austrálii, můžeme vyhrát boj o podíl na trhu a stále tak realizovat zisky,“ dodal.

Nejmladší australský miliardář a uhlobaron Nathan Tinkler zkrachoval

Ceny železné rudy minulý týden vyskočily téměř o 50 procent od úrovní ze začátku roku na zhruba 63 dolarů za tunu. Důvodem byla částečná naděje, že by Čína mohla zvýšit stimulaci své ekonomiky. Cena by ale mohla poklesnout k 52 dolarům a Mackenzie připisuje „spike“ obchodníkům, kteří pokrývají své krátké pozice.

BHP také opouští svou progresivní dividendovou politiku. Již nebude platit stejnou nebo vyšší dividendu každé pololetí. Nová dividendová politika a alokace kapitálu přichází podle Mackenzieho za účelem řízení volatility. Také poznamenal, že zůstává pozitivní ohledně Číny. Navzdory zpomalení poptávky po komoditách je země s 1,3 miliardy silnou populací a rostoucí střední třídou nastavená v delším časovém horizontu růst.

Firma BHP Billiton utrpěla v prvním pololetí svého finančního roku první ztrátu za více než 16 let. Firma se sídlem v Austrálii oznámila výrazné snížení dividendy a předpověděla, že propad cen komodit, který sráží její výnosy a ziskovost, bude pokračovat.

Futures na ropu Brent se vrátily zpět na 40 dolarů za barel, Mezinárodní agentura pro energii vidí „světlo na konci tunelu“ a Goldman Sachs „varuje“ před „zelenými výhonky“. Co tedy čekat?

Posted by Roklen24 on Tuesday, 15 March 2016

Newsletter