Šéf ČEZ ve Sněmovně: Byznys na Balkáně už rozvíjet nechceme

Tuzemská energetika ČEZ nechce do budoucna rozvíjet byznys na balkánských trzích. Na zasedání sněmovního rozpočtového výboru to řekl generální ředitel společnosti Daniel Beneš.

Pokud podle něj ale naopak ČEZ nějaká akvizice zajímá, jsou to sousední země. Ani do nich se ale ČEZ nebude pouštět bezhlavě. „Pokud bychom něco rozjeli třeba na Slovensku nebo Polsku, musí to dávat smysl,“ řekl Beneš.

ČEZ se na Balkáně dlouhodobě potýká s problémy. V Albánii přišla společnost o licenci a pokračuje tam arbitráž. Odebrání licence hrozí i v Bulharsku, kde je ČEZ terčem šetření mnoha státních úřadů a spor se přenesl kvůli chování bulharské strany i před úřady Evropské unie. V balkánském regionu působí firma ještě v Rumunsku. Mimo Balkán má akvizice na Slovensku, Polsku a Turecku.

Podíl zahraničních aktiv na celkových aktivech skupiny klesl z 21 procent v roce 2012 na loňských 17 procent. Celková expozice, tj. rozdíl mezi tím, co společnost za akvizice zaplatila, a penězi, které inkasovala na dividendách, činila ke konci loňského roku 55,7 miliardy korun. To je asi 11 procent stálých aktiv společnosti.

Tuzemská energetika ČEZ svolala výroční valnou hromadu akcionářů na 27. června. Investory bude zřejmě nejvíce zajímat dividenda z výsledku roku 2013. Management firmy navrhl 40 korun na akcii poté, co zazněla slova ministra financí Andreje Babiše o rozdělení až 100 % zisku v podobě dividendy.

V pátek 27. června se uskuteční valná hromada akcionářů, která má potvrdit dividendu z výsledku roku 2013. Management navrhl 40 korun na akcii, což odpovídá 61% výplatnímu poměru konsolidovaného zisku po zdanění. Dlouhodobou dividendovou politikou firmy je rozdělovat 50 až 60 procent zisku. Ministr financí Andrej Babiš ale ve druhé polovině března uvedl, že ČEZ by mohl z loňského výsledku akcionářům rozdělit 100 procent zisku.

S otázkou dividendy souvisí i nedávné rozhodnutí ČEZ o ukončení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. ČEZ rozhodl o zrušení tendru 10. dubna v reakci na fakt, že vláda odmítla garantovat ceny elektřiny, tedy ziskovost projektu. Podle Beneše je projekt bez státní podpory nemožný.

Akcionáři ČEZ rozhodnou dividendu 27. června. Management nebo Babiš?

 

Newsletter