Dolar je pod výprodejním tlakem v dolarovém indexu a proti procyklickým měnám. Proti euru oslabuje nad 1,2100 EURUSD. Z měn regionu oslabuje zlotý a koruna. Domácí se měna obchoduje nad 25,50 za euro.

Šéf ČNB o jediném zvýšení sazeb, které proběhlo dnes

Česká národní banka letos poprvé zvýšila sazby. Hlavní dvoutýdenní repo sazba se tak dostala na úroveň 2 %. Rozhodnutí bylo jednomyslné, avšak korunu k ziskům nikterak nenakoplo.

Aktualizovaná prognóza ukázala jedno zvýšení úroků během letošního roku, které, jak uvedl sám guvernér ČNB Rusnok, proběhlo dnes. Po zbytek roku a především pak během toho následujícího by sazby měly zůstat stabilní. Dle Rusnokových slov však nelze do budoucna zcela vyloučit jak snížení, tak i zvýšení úroků.

Vedle toho prognóza přinesla mírné zvýšení výhledu inflace a naopak revizi očekávaného HDP směrem dolů. Kurz koruny by měl stále posilovat, avšak pomalejším tempem než tomu bylo u předchozího výhledu. Jeho hodnota by dle současných čísel měla během letošního roku činit 25,30 za euro a během 2020 pak 24,70 za euro. Rizika prognózy byla vyhodnocena jako zhruba vyrovnaná. Mezi rizika bylo zařazeno výraznější a případně dlouhodobější zpomalení evropského ekonomického růstu, sílící protekcionismus a vývoj kurzu koruny.

Vnější rizika, která sehrála klíčovou roli na předchozích zasedáních, dle Rusnokových slov částečně odezněla, což přispělo k jednomyslnému rozhodnutí bankovní rady. Z aktuálního pohledu očekáváme, že letošní první hike bude zřejmě jediný. Hlavním katalyzátorem vývoje koruny by tak měla být vedle domácích dat především nálada na zahraničních trzích. Důraz klademe nejen na otázku brexitu či protekcionistických tlaků, ale  zejména na náladu v evropském segmentu průmyslu, ze kterého v posledních týdnech přicházejí spíše smíšená data, obzvláště pokud srovnáváme ta tvrdá s těmi měkkými.

Newsletter