Šéf Deutsche Bank krotí nadšení: ECB může střílet už jen slepými

Přehnaná očekávání. Tak ve zkratce zhodnotil přístup trhů k zítřejšímu zasedání Evropské centrální banky šéf německé Deutsche Bank. Dodatečná opatření zaměřená na oživení ekonomiky cestou posílení likvidity již zmohou jen málo, říká Anshu Jain, výkonný ředitel banky.

„Dostáváme se do bodu, v němž další ‘mnoho‘ již neudělá rozdíl,“ nechal se Jain slyšet na konferenci bankéřů ve Frankfurtu, o níž informuje CNBC. Jde o vcelku tvrdá slova v kontrastu trhů, které již prakticky sází na to, že Draghi dlouho nápor horších dat z evropské ekonomiky nevydrží a dříve či později „odmávne“ program nákupů dluhopisů do bilance ECB, obdobu amerického QE. A část investorského publika si minimálně určitou indikaci ohledně načasování takto bezprecedentního kroku slibuje již od zítřejšího zasedání evropské měnové autority.

Draghi: ECB je připravena udělat víc

Draghiho dilema: tisknout či netisknout?

Šéf Deutsche zmínil výzvy, jimž bankovní sektor čelí v prostředí rekordně nízko položených úrokových sazeb. „V důsledku kroků ECB, které bylo třeba učinit, jsou nízké sazby realitou, která se dlouhou dobu měnit nebude,“ uvedl.

Dosud nejtvrdší zátěžové testy

Evropské banky podle Jaina ztrácí na konkurenceschopnosti ve srovnání s americkými protějšky, protože se potýkají s přísnější regulací. Deutsche Bank i ostatní klíčové věřitelské instituce na kontinentu v současné době podstupují dosud nejtvrdší zátěžové testy. Banky budou muset prokázat, že by ustály souběžný propad na trzích s akciemi, dluhopisy i nemovitostmi, prozradil již na jaře z metodologie stress-testů Evropský bankovní úřad (EBA).

EBA testuje přes 120 bank z 28 členských zemí EU, včetně matek českých bank jako Erste Group a KBC, aby otestovala dostatečnost kapitálu pro případ krize. Výsledky testů zveřejní v říjnu.

Newsletter