Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Šéf Ekospolu: Lidé chtějí zeleň, ale i dobrou dostupnost do centra

Lidé dnes chtějí bydlet v přírodě. Mladé rodiny s dětmi nechtějí bydlet v širším centru, ale na okraji Prahy, avšak v takových lokalitách, které umožní velmi rychlou dostupnost do centra. Ve video rozhovoru to serveru Roklen24 řekl Evžen Korec,  generální ředitel developerské firmy Ekospol, která dokončila poslední dvě etapy jednoho z největších rezidenčních projektů v historii Prahy – čtvrť Panorama Kyje s téměř tisícovkou nových bytů. 

Jak hodnotíte dekádu výstavby Ekospolu v Kyjích?

Tento projekt jsme od začátku koncipovali jako projekt dostupného bydlení, to znamená bydlení ne luxusního, ale projektu, kde budou byty s nejlepším poměrem ceny a kvality a který bude dostupný pro střední třídu. Projekt může být příkladem toho, jak by měl vypadat pražský development. Většina lidí nechce bydlet v centru ani širším centru, ale v lokalitě, kde je hodně zeleně, ale zároveň má velmi rychlé spojení do centra. To přesně tento projekt splňuje, protože docházková vzdálenost na metro Rajská zahrada je zhruba 12 minut pěšky nebo tři stanice autobusem.

Počet dostupných nových bytů v cenících developerů v Praze se už delší dobu pohybuje kolem třítisícové hranice. Nabídka tak nepokryje ani celoroční poptávku po novém bydlení. Některé lokality se však tomuto dlouhodobému trendu vymykají. „Nejlepší výběr je aktuálně v Praze 5, kde developeři v cenících nabízejí 911 nových bytů. Na druhou pozici klesla Praha 9, kde je dostupných 742 nových bytů,“ přibližuje Korec.

Jaké jsou dnes hlavní požadavky klientů?

Zásadní je cena. Většina klientů nejsou žádní boháči. Kombinují hypotéku a minimum vlastních prostředků. Chtějí byt, který je kvalitní, ale který je za rozumnou cenu. Chtějí bydlet v přírodě. Většina lidí, mladých rodin, které mají děti, nechtějí bydlet v širším centru, ale chtějí bydlet na okraji Prahy, avšak v takových lokalitách, které umožní velmi rychlou dostupnost do centra Prahy.

Jaké jsou plány Ekospolu do dalších let?

Ekospol je jedním z největších vlastníků stavebních pozemků. Máme půl milionu metrů čtverečních pozemků. Připravujeme 16 projektů a v nich 7000 bytů v tržní ceně někde kolem 30 miliard. Postupně je uvedeme na trh, a to během příštích sedmi let. Máme i velké projekty. Jeden projekt kolem 2000 bytů a jeden kolem 1500 bytů.

Ekospol během 26 let na trhu úspěšně dokončil 53 velkých developerských projektů pro více než 10 000 zákazníků. 

Newsletter