Šéf Fedu v NY: Tempo růstu sazeb určí trhy

Že bude načasování prvního zvýšení sazeb prakticky z nuly záviset na vývoji ekonomiky, není nová informace. Jeden z vlivných centrálních bankéřů stále předpokládá, že to bude ještě letos, navzdory nijak povzbudivým číslům z posledních týdnů.

Prezident newyorského Fedu William Dudley se drží na notě „opatrného optimismu““, podle níž bude americká ekonomika nadále růst a míra inflace začne ve druhé polovině roku oživovat. Do naplnění dvojitého cíle centrální banky ve formě plné zaměstnanosti a 2procentní inflace ale ještě daleko. Roční míra inflace v USA se v únoru teprve vymanila ze záporného pásma. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání po lednovém poklesu o 0,1 procenta nezměnily a proti předešlému měsíci se zvýšily o 0,2 procenta. 

Babysitting trhů musí skončit, vzkazuje BlackRock

Doufejme, že zprávy z ekonomiky podpoří růst sazeb do konce roku, načasování zůstává přitom nejisté, stejně jako vývoj hospodářství, zmínil Dudley, který je hlasujícím členem měnového výboru Fedu (FOMC), což mu dává možnost měnovou politiku přímo ovlivňovat, a zároveň blízkým spojencem guvernérky Fedu. Ačkoli Janet Yellen se dříve nechala slyšet, že úkolem Fedu rozhodně není „babysitting“ trhů, toto tvrzení se zřejmě netýká průběhu utahování měnové politiky. Jeho tempo bude podle Dudleyho závist právě na reakci finančních trhů.

Největší optimisté očekávají první zvýšení sazeb v červnu, většina ekonomů i představitelů Fedu se ovšem kloní k pozdějšímu termínu ve druhém pololetí. Například stratég Wells Fargo Scott Wren se přiklání k září.

Wells Fargo: Ne jedno, ale dvoje zvýšení sazeb

Šéf BlackRock: Silný dolar může ochromit americkou ekonomiku

Newsletter