Šéf financí O2: Teď je MSCI realitou. Letní spekulace byla mimo

Akcie operátora O2 dnes v Praze odolaly prodejnímu tlaku na trzích po pařížských útocích a atakují úrovně u 250 korun za akcii. V závěru týdne je prudce popohnala výš zpráva o opětovném zařazení do systému mezinárodních indexů MSCI, ze kterého byly v květnu tohoto roku vyřazeny pod tlakem rozdělení společnosti. O opětovném vstupu do „prestižní rodiny“ jsme hovořili s finančním ředitelem O2 Tomášem Kouřilem.

Akcie O2 jsou zpět v prestižním mezinárodním indexu

 R24: Květnový verdikt o odchodu O2 z indexů MSCI dostal akcie firmy pod tlak, v jiné rovině byl i hrozbou pro status tuzemského akciového trhu jako celku. Jste zpět. Už víte, o čem to ze strany MSCI bylo?

 Ano, bylo to kvůli rozdělení. Ne jen MSCI hledalo cenu akcie nové O2. Obecně MSCI vyřadí každou společnost v případě takové významné události, jakou rozdělení společnosti je. Ale jak je vidět, tak i jako polovina staré O2 – měřeno provozním ziskem EBITDA – do MSCI indexu mezi tři nejvýznamnější společnosti obchodované na pražské burze patříme.

 R24: Jste zpět teď, vlna spekulací o návratu akcií O2 do MSCI indexů ale šla již v létě…

 To je pravda. Tyto spekulace ale šířili lidé, kteří neměli proces zařazení/vyřazení správně pochopený. Dle metodologie MSCI jsme mohli být do indexu znovu zařazeni nejdříve v rámci listopadového pololetního přezkoumání MSCI indexů. To znamená, že bylo jasné, že v srpnu zpátky do indexu zařazeni nebudeme.   

„7% dividendovým výnosem ční O2 nad telekomy v regionu“. Šéf financí pro Roklen24

 R24: Jakou váhu MSCI přikládáte? Co pro Vás a akcie firmy Vašima očima znamená? Vzpomínám si totiž na vaše neutrální komentáře, že s tím rozhodnutím zkrátka nic nenaděláte…

To stále platí. Kdo je součástí indexu, si MSCI rozhoduje bez diskuze s managementem. Nicméně my jsme samozřejmě rádi, že jsme se opět zařadili do prestižní skupiny společností na pražské burze. 

Indexy z rodiny MSCI slouží mimo jiné jako podklady indexových fondů, do nichž lze investovat prostřednictvím takzvaných Exchange Traded Fund (česky burzovně obchodované fondy – ETF), které obvykle investují do jednoho oboru, průmyslu či v tomto případě do indexu. Zařazení akcie do indexu zvyšuje zájem o ni nejen mezi individuálními, ale hlavně i pasivními institucionálními investory, kteří své investice směřují do ETF. Opětovné zařazení do indexu proto vnímáme pozitivně.

R24: Jste rádi – co tedy jako management můžete a chcete udělat, aby se O2 do budoucna v MSCI stabilně držela?

Naše možnosti jsou omezené. Naším hlavním úkolem je zvyšovat fundamentální hodnotu společnosti prostřednictvím dobrých finančních výsledků a informovat o tom finanční trhy. To by se obecně mělo odrazit v ceně akcií, která je jedním, nikoliv ale jediným kritériem posuzovaným MSCI.

O2 bude vyplácet celý zisk dividendou a odkupovat akcie

Newsletter