Šéf londýnské burzy: Brexit znamená konec EU

„Můj soukromý názor je takový, že pokud Spojené království opustí osmadvacítku, pak EU nepřežije.“ Další osobou, která varuje před odchodem Velké Británie z Evropské unie, je Xavier Rolet, šéf londýnské burzy London Stock Exchange. Rolet, který je členem nejvyšší obchodní poradní skupiny britského premiéra Davida Camerona, již dříve argumentoval, že britský exit („brexit“) by mohl být pro některé části Evropy horší než pro samotnou Británii.

Kampaň za Brexit odstartovala. Má šanci uspět?

„Evropa je pohřbena pod obrovským množstvím dluhů a má strukturální problémy,“ poznamenal. „Unii kapitálových trhů (CMU) nevnímám jen jako „nějakou naději“, ale jako poslední naději evropského projektu.“ Unie kapitálových trhů je iniciativa EU, která navrhuje vytvoření jednotného kapitálového trhu v rámci obchodního bloku, který by měl umožnit podnikům zvýšit své financování a jejich růst. Většina největších evropských podniků byla založena na přelomu 20. století, spíše než na přelomu 21., a někteří obviňují právě systém financování z nedostatku nových úspěšných firem.

„S růstem a rozvojem podnikání potřebuje Evropa zásadní „přestavbu“. Znovu se zaměřme na malé a střední podniky, spíše než na národní „šampiony“, argumentuje Rolet. Ze sta nejúspěšnějších světových startupů od roku 1975, je podle The Economist pouze jeden z Evropy (Inditex, vlastník prodejce oděvů Zara). Přitom například z Kalifornie jich je 26. Je v podstatě nemožné soutěžit s rychleji rostoucími ekonomikami o náklady na pracovní sílu. Evropa se potřebuje zaměřit na tvorbu nových pracovních míst prostřednictvím nových nápadů a nových podniků.

„Neexistuje žádné jiné řešení problému nezaměstnanosti a růstu v Evropě než pomocí malých a středních podniků. Nová pracovní místa nebudou generovat zmiňovaní národní „šampióni“,“ říká Rolet. „Pokud se nám nepodaří vytvořit dobře placená pracovní místa, která mohou vzniknout pouze v kapitalistické ekonomice pomocí inovací, nebudeme mít žádný růst,“ uzavírá Rolet.

Newsletter