Šéf OPEC: Ceny ropy možná již dosáhly dna

Světové ceny ropy již možná dosáhly dna a velmi brzy by mohly zamířit vzhůru. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí. Varoval zároveň před omezováním investic do těžby, což by podle něj mohlo v budoucnu vést ke zdražení ropy až na 200 dolarů za barel.     

„Nyní se ceny pohybují kolem 45 až 55 dolarů. Domnívám se, že možná dosáhly dna a že velmi brzy uvidíme určité oživení,“ poznamenal v rozhovoru Badrí.     

Ceny ropy se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily o více než polovinu. OPEC se loni v listopadu nicméně rozhodl, že nebude na pokles cen reagovat omezováním produkce.     

Badrí dnes upozornil, že snížení těžby v rámci kartelu OPEC by patrně způsobilo nárůst volných kapacit, pokles investic, a v důsledku toho pak růst cen. „Předpokládejme, že snížíme těžbu a budeme mít nadbytečné kapacity. Pokud mají producenti nadbytečné kapacity, neinvestují,“ podotkl Badrí.     

Chybějící investice by mohly podle Badrího během tří až čtyř let způsobit nedostatek ropy a výrazný růst cen. „Můžeme se dostat na 200 dolarů, pokud nedostatečné investice povedou ke skutečnému nedostatku na straně dodávek,“ řekl šéf OPEC.     

K omezování investic v důsledku nízkých cen již přikročily například ropné společnosti Total, BP či ConocoPhillips. Šéf italské energetické společnosti Eni Claudio Descalzi již minulý týden varoval, že ropa by v budoucnosti kvůli nedostatečným investicím do těžby mohla zdražit až na 200 dolarů za barel. 

Šéf Eni: Ropa může za pár let zdražit na 200 dolarů za barel

BP a Conoco ruší kvůli pádu cen ropy místa

Newsletter