Šéf Photon Energy: Díky burze chceme být víc vidět

Hlavní cíl vstupu Photon Energy N.V. na alternativní trh pražské burzy je zvýšit viditelnost na kapitálovém trhu. Na českém trhu investuje spousta zahraničních investorů. Serveru Roklen 24 to řekl generální ředitel Photon Energy Georg Hotar. Akcie firmy Photon Energy, která je také kotována na burze ve Varšavě, budou v rámci duálního listingu obchodovány na burzovním trhu Free Market. Začátek obchodování je plánovaný na pondělí 17. října.

S jakým cílem vstupujete na alternativní trh pražské burzy?

Hlavní cíl je zvýšit viditelnost na kapitálovém trhu. Primární je otevřít si nové způsoby financování na českém kapitálovém trhu do budoucna, a i za jeho rámec. Listing v Praze neznamená, že jsme omezeni jenom českými investory, ale na českém trhu investuje spousta zahraničních investorů. Jde o to, zvýšit možnosti financování.

Co investorům Photon Energy nabízí, čím je atraktivní?

Vždy je to samozřejmě nějaká forma diverzifikace. Existuje jeden titul, který má fotovoltaiku jako hlavní činnost, tedy Energy4you. Tato firma je rozsahem podstatně menší, i instalovaný výkon. My se vnímáme jaké růstový titul. Máme portfolio, z kterého těžíme pravidelný cash flow, podle toho, jak nám nasvítí. Snažíme se náš byznys rozrůst na nové trhy, které nám umožní růst dispozic. Dívali jsme se na spoustu trhů. Po té lekci, kterou jsme dostali zde v ČR, jsme velmi opatrní. Nechceme vstupovat na trhy spekulativně. Když někam vstoupíme, tak s cílem být na trhu dlouhodobě. Budeme tam schopni dlouho stavět elektrárny.

Dnes jste uvedl, že akcie Photon Energy je nyní podhodnocená a cena by se měla narovnat. Jaký očekáváte vývoj akcie?

Pevně doufám, že půjde nahoru. Myslím si, že směrem dolů už snad prostoru moc není. Každý může mít na „fair value“ jiný pohled. Vydáváme každý měsíc detailní zprávu o naší činnosti, pravidelně také organizujeme online chaty s investory. Jsme tedy dobrou volbou pro investory, kteří chtějí své portfolio rozšířit o akcie firem z oblasti obnovitelné energie.

V prezentaci jste dnes uvedl, že nejzajímavějším trhem je pro vás v současné době Austrálie. Jaký je Váš záměr v této zemi, proč je atraktivní?

Je to nejslunnější kontinent. Vidíme tam obrovský potenciál pro větší solární parky, které mohou být podle našeho názoru konkurenceschopné i bez podpůrných mechanismů. Austrálie je stále málo obydlená, má velké aglomerace a zase spoustu volné plochy. Je tam velký potenciál pro Off-gridová řešení.

Georg Hotar spoluzaložil Photon Energy v roce 2008 a až do roku 2011 byl finančním ředitelem. V roce 2011 byl jmenován výkonným ředitelem a od té doby intenzivně pracuje na expanzi celé skupiny v Evropě a zámoří. Georg má široké znalosti v oboru solární energie a mezinárodních financí. Předtím, než založil Photon Energy, stál v roce 2000 u vzniku společnosti Central European Capital poskytující poradenství v oblasti financí a finanční strategie. Zastával také různé pozice v oboru mezinárodních finančních služeb v Londýně, Curychu a Praze. Georg má rakouské státní občanství. Na London Business School získal Magisterský titul v oboru Finance.

 

Photon Energy byla původně založena v roce 2008 v Praze. Od té doby se rozrostla do mezinárodní společnosti se sídlem v Amsterdamu a aktivitami v Evropě a Austrálii. Do dnešního dne postavila elektrárny v České republice, na Slovensku, v Itálii, Německu a Austrálii o celkovém instalovaném výkonu 50 megawatt (MWp). Photon Energy provozuje vlastní portfolio solárních elektráren v Evropě a Austrálii o výkonu 26 MWp. Kromě toho zajišťuje technický a ekonomicky provoz a údržbu elektráren po celém světě o výkonu přesahujícím 180 MWp.

Newsletter