Šéf PLG exkluzivně: Firmě věřím, tak kupuji. Akcie na burze zůstanou

Většinové podíly z rukou investorů Pivovarů Lobkowicz Group (PLG) kupuji, protože jsem stál u zrodu firmy, věřím jí a podíly byly na prodej, říká v exkluzívním rozhovoru pro Roklen24 generální ředitel a předseda představenstva PLG Zdeněk Radil. Nechystá se vytěsnit menšinové akcionáře ani stáhnout akcie PLG z pražské burzy. V budoucnu naopak může přijít prodej části z nyní nabývaného většinového podílu a to nabídkou investorovi, mimo burzu.

Šéf Pivovarů Lobkowicz ovládne firmu a vyplatí investory

Roklen24: Řekněte mi, co Vás vedlo k rozhodnutí, které jste učinil, tedy skrze vámi ovládanou společnost Lobkowiczký pivovar a.s. převzít většinovou kontrolu nad Pivovary Lobkowicz Group?

Stál jsem u zrodu společnosti a jsem bytostně přesvědčen, že i do budoucna se nám povede dobře, naše výhledy jsou optimistické. Stávající akcionáři už nějakou dobu zvažovali prodej svých podílů (pozn.: probíhala například jednání s Enterprise Investors). Mne postupně oslovilo několik privátních investorů s úvahou, zda bychom do odkupu těchto podílů nešli přímo my, jako management firmy. S tím, že by se podíleli na financování.

Roklen24: Můžete v tuto chvíli odkrýt něco bližšího o této skupině investorů? Jaký je jejich podíl na transakci, jaký dluhového financování?

To zatím ne. Řekli jsme, že to bude kombinace privátního a dluhového financování. Termín je srpen, ale financování máme v tuto chvíli zajištěné a dokončení očekávám dříve. Chceme navázat na to, co už se ve firmě podařilo, pokračovat v nastavené strategii. Nechci pivovary zatížit dluhem.

Roklen24: Získání většinové kontroly – pokud se naplní – přináší povinnou nabídku odkupu akcií od stávajících akcionářů. Chcete firmu plně ovládnout, tedy i vytěsnit menšinové akcionáře?

Ne. Neusiluji o získání plné 100% kontroly nad společností. Nemám v plánu vytěsnění menšinových akcionářů.

Roklen24: S tím souvisí otázka – zůstanou akcie Pivovarů Lobkowicz na pražské burze?

Ano, chci, aby akcie PLG zůstaly na pražské burze. Už jsem řekl, že chci pokračovat ve strategii firmy a nechci ji zatížit dluhem. Chci, aby firma vydělávala, aby rostla ziskovost.

V budoucnu si umím představit, že část z podílů, které nyní kupuji, bude prodána. Pak by se tak dělo v rámci secondary public offering, přímým prodejem části balíku investorovi či investorům mimo burzu. Transakce tak obchodování s akciemi na burze nezasáhne.

V každém případě, pokud taková situace nastane, budu chtít prodávat za vyšší kurz, než za kolik jsem podíly koupil.

Newsletter