Šéf robot? V příštích pěti až deseti letech nic nemožného…

Manažeři tráví většinu dne prací, kterou by mohli roboti v budoucnu dělat lépe, alespoň podle průzkumu Accenture Strategy. Více než 8 z 10 manažerů říká, že tráví značnou část dne plánováním a koordinací práce, 65 procent řešením problémů a souvisejících úkolů, 52 procent sledováním a vykazování výkonu a 45 procent analýzou a sdílením informací. Průzkum byl prováděn na téměř 1700 manažerech v 17 průmyslových odvětvích.

Adidas spustí v Německu plně robotickou výrobu bot

V časovém horizontu pěti až deseti let budou inteligentní stroje pravděpodobně vykonávat mnoho z těchto úkolů daleko lépe než lidé, poznamenává Bob Thomas, generální ředitel společnosti Accenture Strategy. Vstupujeme do nové technologické éry, takové, ve které budou hrát roboti mnohem větší roli. Roboti již zastávají mnoho pracovních míst – často na nižší úrovni a spíš manuální úkony. Tyto pozice zajišťují daleko lépe než lidé. Avšak. „Moderní roboti mají vylepšené vnímání a zručnost, což jim umožňuje provádět širší rozsah manuálních úkolů,“ píší autoři studie z Oxfordské univerzity s názvem: „Budoucnost zaměstnanosti: Jak náchylné jsou pracovní pozice ke komputerizaci“

„Některé typy pracovních míst zaniknou, ale vzniknou nové,“ poznamenává Thomas. Oxfordská studie dodává, že v ohrožení je „většina pracovníků logistických profesí, ale také pracovníci administrativní podpory a zaměstnanci ve výrobních profesích. O moc lépe na tom podle ní nejsou ani zaměstnanci v sektoru služeb. Ačkoli jsou v „ohrožení“ také manažerské posty, studie Accenture ukázala, že aktuálně jsou více „ohroženy“ pracovníci s nižší kvalifikací a s nízkými mzdami.

Kovanda: Komu roboti práci nevezmou?

Jakmile budou stroje rychlejší, chytřejší a levnější, můžeme očekávat, že nahradí více pracovních míst a to i ty v oblasti řízení, říkají odborníci. Oxfordská studie poznamenává, že v příštích dvou desetiletích by mohli roboti převzít téměř 50 procent pracovních míst, které v současné době v USA existují. I zpráva Bank of England odhalila, že až 80 milionů amerických pracovních míst jsou v ohrožení díky automatizaci.

Otázka tedy zní: měli by mít manažeři strach? Odpověď jednoznačná není. Záleží na tom, jaká je náplň jejich práce. „Technologie může změnit zaměstnání a mzdy daleko zásadněji než v minulosti,“ říká Andrew Haldane, hlavní ekonom Bank of London. „Nahrazení a tvorba pracovních míst může být silnější a rychlejší než kdy jindy… Mezera mezi těmi s kvalifikací a bez kvalifikace nebo těmi s prací a bez práce se může rozšířit jako nikdy předtím.“

Newsletter