Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku krátce otestoval úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

Šéf startupu Reknihy: Chceme pomoci vysadit bilion stromů

Tadeáš Kula, zdroj. Reknihy

Cirkulární ekonomika (CE) se stává čím dál důležitější. Její podstata spočívá v tom, že se spotřebitelé nezbavují výrobků hned po použití. Naopak, produkty dále posílají do oběhu pro ostatní. Zatímco dříve se o CE mluvilo hlavně v souvislosti s bojem proti změně klimatu, dnes konzumentům pomáhá i proti rychle rostoucím cenám.

Startup Reknihy patří mezi podporovatele CE. Jeho byznys model spočívá v opětovném prodeji knih, které už původní majitele omrzely. Reknihy teď navázaly spolupráci s organizací Plant-for-the-Planet, jejíž cílem je vysadit bilion (ano, bilion) nových stromů. Ty totiž mají pozitivní vliv na změnu klimatu.

V čem spolupráce spočívá? Jakými neduhy trpí český knižní trh? Přečtěte si rozhovor se šéfem Reknih Tadeášem Kulou.

Jsou „vaše“ knihy jen v češtině nebo sdílíte i cizojazyčné? Pokud ano, o které jazyky se jedná a jak velkou část tvoří?

Nemáme knihy jen v češtině, naopak nabídka jazyků je velmi pestrá. Čtenáři nám totiž posílají knihy ze všech koutů světa, primárně však v angličtině nebo pro nás blízké slovenštině. Kromě toho máme knihy v němčině, španělštině, francouzštině, ruštině, portugalštině, italštině a holandštině. Cizojazyčné tituly tvoří odhadem 15-20 % našich zásob.

Je nějaká kniha, kterou byste kvůli svému obsahu nikdy nepřijali?

Pravidla jsou u nás poměrně jednoduchá – vymezujeme se vůči rasismu, xenofobii, homofobii nebo jakýmkoliv jiným nenávistným projevům. Nepřijímáme obsah, který porušuje zákon a lidská práva. Jinak jsme otevřeni širokému spektru témat a zároveň věříme v to, že je třeba vnímat víceméně všechny názorové proudy.

zdroj: Reknihy

O čem byste nejraději napsal svou knihu? Chystáte se na to někdy v budoucnu?

Futuristický cestopis o digitálním nomádství ve vzdálené budoucnosti, kde bude standardem udržitelný způsob života propojený s technologií. O cestování na hyperrychlých dráhách do všech koutů světa, jeho míst a kultur a jak bude tento nový svět vypadat. Možná za čtyřicet let takovou knihu napíšu a porovnám ji se současností.

Jakou roli podle vás hrají knihy ve společnosti a kultuře?

Rozhodně zcela zásadní. Knihy konzervují poznání v čase, dokážou nás inspirovat nebo nám vnuknout velké myšlenky. Jsem přesvědčen o tom, že investice času a energie do čtení se nám mnohonásobně vrací. Ale to je jen jedna část. Knihy považuji za velmi důležitou část ve vzdělávání. A přístup ke vzdělání je dle mého názoru zase klíčový pro rozvoj společnosti.

Chybí na českém trhu nějaký typ knih?

Nemyslím si to, nebo alespoň nemám ten pocit. Umím si v široké nabídce vybrat a filtrovat, protože vím, co chci. Chybí mi spíš více specializovaných vydavatelství, která mají silnou značku a specializují se na určitý typ literatury. Jako je například Jan Melvil Publishing.

Je něco, co vás na českém knižním trhu štve a chtěl byste to změnit?

Nadměrná produkce a zbytečná spotřeba, která vede k tomu, že často u kontejnerů vidím vyhozené desítky knih. Náš knižní trh je někdy příliš zahlcený a chybí v něm hlubší povědomí o možnostech snížení uhlíkové stopy i v rámci obchodních a výrobních procesů. Už jen samotný byznys model Reknih je vlastně založený na principech cirkulární ekonomiky, a tak jsme určitě otevřeni navazování smysluplných spoluprací.

zdroj: Reknihy

Spotřebitelé teď čelí kvůli vysoké inflaci náporu na své peněženky. Dopadá to na vás nějak?

Podobně jako běžná knihkupectví i my kvůli rostoucím cenám nákladů mírně zdražujeme. Pořád ale nabízíme knihy z druhé ruky za výhodnější ceny, běžně nižší o zhruba 20-30 %. Především ale usilujeme o změnu nákupního chování. Není nutné nakupovat nové věci, když můžeme úspěšně sdílet a znovu číst již přečtené knihy.

Navazujete teď novou spolupráci týkající se zalesnění planety. O co se jedná?

Ke třetím narozeninám jsme si nadělili spolupráci s globální organizací Plant-for-the-Planet, která má své zastoupení i v České Republice a v dalších sedmdesáti zemích světa. V rozhodování však pro nás bylo nejdůležitější, že působí v Česku. Její misí je vysadit jeden bilion stromů po celém světě a přiblížit se původnímu počtu stromů na planetě. Odpovědnost vnímáme i na individuální úrovni. Naši zákazníci si proto u nás mohou při nákupu knih zvolit sumu, kterou přispějí této organizaci na výsadbu nových stromů.

Reknihy přináší možnost nakupovat knihy, které již původního majitele omrzely. Knížky pošle na adresu sběrného místa, tým Reknih je překontroluje a posléze uvede do prodeje na svém e-shopu. Po prodeji získá jejich bývalý majitel kredit, který si může převést na bankovní účet, použít na další nákup nebo jím podpořit Reknihy ve snaze o opětovné zalesnění planety ve spolupráci s nadací Plant-for-the-Planet.

V roce 2021 se Reknihy staly vítězem cen SDG v kategorii mladý lídr a získaly členství ve spolku Slušná firma.

Newsletter